Mata jest obowiązkowym elementem podczas treningu. Niezależnie od formy treningowej. To ważna część naszej aktywności, która zapewnia dobrą amortyzację, przyczepność, bezpieczeństwo i wygodę. Mała rzecz, a cieszy- mata potrafi skutecznie motywować do treningu. Co ważne, oprócz samej maty zyskasz też nowego przyjaciela! Wielokrotnie zastanawiałaś się jak wybrać matę do jogi? To jesteś w dobrym miejscu!
Jak wybrać matę do jogi?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty do ćwiczeń?
- Wymiary i grubość maty
To pierwsza najważniejsza rzecz, nad którą trzeba się zastanowić. Osobiście mam dwie maty jedna gruba, która ma aż 1,5 cm, a druga cieniutka, która ma 4 mm i to jest mata od moonholi. Każda z nich jest przeznaczona do jogi, ale obie mają inne zastosowanie. Przy wyborze grubości warto sugerować się czy masz wrażliwe kolana lub stawy. W takiej sytuacji warto wybierać grubsze maty. Cieńsze maty w zależności od wykonanego tworzywa z doświadczenia zauważyłam, że są bardziej przyczepne. Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą wysoką, to wybieraj dłuższe maty min. 180 cm.
- Przyczepność
To jest najważniejszy czynnik przy wyborze maty. Nie ma nic bardziej frustrującego podczas wykonywania jogi, niż przesuwająca lub rozciągająca się i zmieniająca położenie mata. W swoim życiu miałam 4 maty, a na stałe mam dwie. Pierwsza była okropna- przyczepność fatalna i samoistnie potrafiła się zwijać. Druga była z gąbki, więc podczas wykonywania ćwiczeń potrafiła rozciągnąć się do 2 m, co skutkowało szpagatem na siłę 🙂 Trzecia jest spoko, bo jest gruba, ale przyczepności nie ma… Ostatnia to mata moonholi, która jest cienka, dość ciężka, ale przyczepność jest niesamowita. Mata nie zmienia położenia i nie rozciąga się nawet o 0,1 mm. Jeśli chodzi o przyczepność, to ważny jest materiał, z jakiej mata jest wykonana.
Jaki materiał maty do jogi?
- Materiał maty do jogi- na co zwrócić uwagę
- Większość mat jest wykonana z materiału PVC. Niestety, nie jest to najlepszy wybór. Materiał jest tani i trwały, jednak niewiele osób wie, że jest szkodliwy i nie podlega recyklingowi. To najbardziej toksyczny plastik. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) WHO substancja chemiczna używana do produkcji PVC, chlorek winylu, wykazuje działanie rakotwórcze. Substancje zawarte w macie do jogi z polichlorku winylu mogą przedostać się do organizmu poprzez kontakt ze skórą i drogą oddechową. Niewiele się o tym mówi, a warto mieć tego świadomość, tym bardziej że ćwicząc na niej, dotykamy i mamy kontakt z matą całym ciałem i czasami twarzą.
- Pianka termoplastyczna – kolejny popularny materiał wykorzystywany w matach. Jedną z mat mam z pianki, mata jest gruba i trwała, niestety przez swoją elastyczność potrafi naciągnąć się z 180 cm do 200 cm, co jest jej minusem. Z plusów jest fakt, że przyczepność ma dobrą i jest bardzo wygodna w użytkowaniu.
- Kauczuk– to najlepszy materiał, który można wykorzystać w macie do jogi. Nie ma lepszego materiału. Jest przyczepna, trwała, ekologiczna i nie ma szkodliwych substancji dla zdrowia. To najlepszy wybór na rynku, niestety cena jest też wysoka. Mata z kauczuku może służyć kilkanaście lat! Bardzo trwały i dobry materiał, który nie ulega szybkiemu niszczeniu.
Mata do jogi- na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Waga maty
Waga ma znaczenie w zależności od tego, gdzie będziesz praktykować jogę. Jeśli praktykujesz jogę w studiu, lepiej szukać mat, które są lżejsze. Ćwicząc w domu, problem znika, bo nie musimy jej nieść ze sobą dłużej niż kilka sekund.
- Antypoślizgowa mata
Kolejny bardzo ważny element, który trzeba brać pod uwagę. Ćwiczyłam na wielu matach i w momencie, gdy dłonie się pocą, potrafiłam przejechać kilkanaście cm po macie! Oczywiście to powoduje zniechęcenie do ćwiczeń, a komfortu i satysfakcji z treningu nie ma wcale.
- Cena maty
Cena ma również znaczenie. Warto pamiętać, żeby wybierać bezpieczne materiały. Gdy kochasz praktykować jogę to wybierz matę kauczkową, bo lepszego wyboru na rynku nie znajdziesz. To inwestycja na bardzo długie lata.
- Wygląd maty
Nie oszukujmy się, to też ma znaczenie! Lepiej się ćwiczy na ładnej macie, a to też wpływa na motywację i systematyczność. Mata MUSI Ci się podobać. Obecnie jest dostępnych wiele pięknych mat z cudownymi wzorami. Odkąd mam matę z cudownym wzorem, motywacja jest na zupełnie innym poziomie. Mała, niepozorna rzecz, a wiele zmienia.
Jaka mata do jogi jest najlepsza?
Tak jak wspominałam, mam dwie maty do ćwiczeń. Jedna grubsza, druga cieniutka kauczukowa. Jestem zakochana i zauroczona matą od moonholi VENUS którą już dawno chciałam sobie kupić. Cena nie jest najtańsza, ale to mata na kilkanaście lat! Matę, którą używałam do tej pory piankową mam 9 lat, a dalej jest dobra przy treningach, więc na kauczukowej pewnie będę ćwiczyć 20 lat — nie zdziwiłabym się, ja lubię trwałe rzeczy, do których jestem przywiązana.
Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest dla mnie przyczepność, wzór (jestem w nim zakochana) i antypoślizgowość. Mata się nieprzesuwa na 0,1 mm, do tego nie zjeżdżają mi na niej dłonie w momencie wykonywania jogi dynamicznej i spoconych dłoni.
Wpis powstał we współpracy z moonholi i bardzo się cieszę, ponieważ materiał, wzór i funkcję, jakie pełni są tego warte– od 2 lat chciałam wybrać właśnie tę matę i się udało! Jedynym minusem jest to, że mata jest biała, więc szybko widać ubrudzenie- ale ja właśnie chciałam ten konkretnie wzór i kolor, więc wybrałam ją z pełną świadomością.
Motywacja do treningu, a wybór maty
Tak jak wspominałam wyżej, mata wpływa na komfort i wygodę, ale aspekt wizualny jest naprawdę ważny. Dzięki pięknemu wzorowi, tworząc odpowiedni klimat w domu, można poczuć się w jak innym wymiarze i tu nie ma cienia przesady.
PODSUMOWANIE:
Najważniejsze czynniki przy wyborze maty to waga, wymiary, antypoślizgowość, materiał, który jest kluczowy(!). Warto pamiętać o wybieraniu mat, które są bezpieczne i ekologiczne. Nie można pomiąć wzoru, który MUSI Ci się podobać. Pamiętaj też, że mata musi mieć dobrą przyczepność i być antypoślizgowa– to gwarancja satysfakcji i komfortu. A na mnie czeka wieczorna rutyna z matą, świecami i odprężającą jogą.
Wpis powstał we współpracy z marką moonholi
1 Komentarze
Co prawda sama nie praktykuję, ale koleżanka zaczęła. Myślę, że takie wskazówki mogą przydać się przy zakupie prezentu dla niej, dzięki! 🙂