Święta, święta i po świętach, a na wadze 3 kg więcej. Znasz to? Co rok przesadzasz z ilością jedzenia i obiecujesz poprawę. Sama tak długo robiłam, jednak po wprowadzeniu pewnych zmian wszystko się zmieniło. Dziś chce Ci pokazać, co możesz zrobić dla siebie, żeby nie przesadzać z ilością jedzenia w Święta. Fit przepisy na Wielkanoc Ci pomogą, ale świadomość żywienia jeszcze bardziej!
- Czujesz się ociężała po jedzeniu?
- Brakuje Ci tchu przez nadmiar jedzenia?
- Chcesz zadbać o dietę w Święta Wielkanocne?
- Nie wiesz co jeść w Święta?
Znam to doskonale, dlatego przygotowałam ten wpis, żeby nieco pomóc Ci przejść przez Święta nie powodując u siebie dyskomfortu. Najważniejsza sprawa to zmiana świadomości do jedzenia!
Zmień nastawienie do jedzenia
To nie Twój wróg. Jak to zrozumiałam, wszystko się zmieniło. Niesamowite jest to, że Twoje przekonania i moje potrafią dyskredytować każdą czynność i działanie. Jeśli zrozumiesz, że jedzenie, które jest na stole, nie musi być zjedzone w 100%, będzie Ci łatwiej. Zdaj sobie sprawę i zrób rachunek sumienia, dlaczego właściwie jesz do takiego stanu, że nie jesteś w stanie wstać z krzesła?
- Dlaczego jem w nadmiarze na Wielkanoc?
- Czym Święta się różnią od innych dni?
- Czy mogę coś zrobić, żeby nie czuć się taka ociężała?
- Czy świat się zawali jak nie zjem ciasta w Święta?
Możesz jeść wszystko to, co jest podane na stole. Nie musisz się ograniczać i przygotowywać fit sałatek. Jeśli masz ochotę na sałatkę z majonezem, proszę bardzo. Ważne, żeby nie przesadzać z ilością. Tu pomogą Ci dwie rzeczy. Po pierwsze korzystaj z małego talerzyka. To pomaga, nałożysz mniejszą porcję. Kolejna rzecz, która jest błaha, a jednocześnie niesamowicie ważna to… jedz bardzo powoli. Przeżuwaj każdy kęs. Nie spiesz się to czas z rodziną. Naucz się poświęcać daną chwilę na jedzenie i skup się na tym w 100%.
Nie mów podczas jedzenia
Mówiąc i jedząc wraz z pożywieniem, połykasz powietrze. Nie jest to dobre, ani przyjemne. Efektem mówienia podczas jedzenia są wzdęcia, gazy, zgaga czy ogólne poczucie opuchnięcia. Święta to cudowny czas z rodziną, ale przypomnij sobie swoje samopoczucie, gdy przesadzałaś z jedzeniem? Nic przyjemnego prawda? Nikt nie lubi tego uczucia. Zdaj sobie sprawę, że wszystkie potrawy, które są na stole, nie muszą zostać wypróbowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sernik zjeść drugiego dnia. Nie próbuj wszystkiego, a podziel to sobie na dni. Jedzenie nie ucieknie.
Co jeść na Wielkanoc, żeby nie przytyć?
Wszystko, ale w odpowiednich ilościach. Jedz powoli, nie mów podczas posiłku, popijaj wodą- nie sięgaj po słodkie napoje. Możesz przygotować wersje fit niektórych potraw, jeśli Ty przygotowujesz dania na Święta, jednak w gościach nie przejmuj się majonezem czy tłustymi rzeczami. Jeśli nie jesz tak codziennie to NIC SIĘ NIE STANIE. Ważne, żeby świadomie podejść do jedzenia i zjeść tyle ile potrzebuje Twój organizm bez przesadzania z kaloriami.
Zobaczysz różnicę w samopoczuciu- uwierz mi!
Fit ciasta na Wielkanoc
Jeśli sama organizujesz potrawy na Wielkanoc mam dla Ciebie sprawdzony przepis na babkę drożdżową Wielkanocną. Publikowałam go rok wcześniej i w tym roku również zamierzam go zrobić. Świetny przepis! Zobacz przepis na babkę Wielkanocną TUTAJ.
Drugie ciasto, które obowiązkowo musi być na stole Wielkanocnym to
Sernik Wielkanocny
Publikowałam przepis na sernik odchudzony od babci. Jak wiesz, babcia zawsze robi najlepszy sernik, więc posiłkowałam się jej przepisem, ale nieco go odchudziłam. Jestem pewna, że posmakuje Ci tak samo jak klasyczna wersja! Przepis na sernik znajdziesz TUTAJ. Nie sugeruj się zdjęciami- wtedy nie potrafiłam uchwycić w apetyczny sposób potraw na zdjęciu. Smak jest obłędny!
Inne ciasta, które znajdują się na stole Wielkanocnym to:
- Mazurek
- Pascha Wielkanocna
- Makowiec z lukrem
- Sękacz
- Szarlotka
Tradycyjne dania na Wielkanoc-lista potraw
Na Wielkanoc sięgamy najczęściej po tradycyjne potrawy i uważam to za świetny zwyczaj. Można oczywiście odchudzić pewne potrawy, ale uważam, że lepiej ograniczyć ilość jedzenia, niż znacząco je zmieniać. Jakie potrawy powinny się znaleźć na Świątecznym stole?
Jajka w majonezie
Dla mnie najlepsze danie na stole. Uwielbiam i tu zawsze muszę się mocno ograniczać, bo potrafię je zjeść w bardzo dużej ilości!
Żurek Wielkanocny
Kolejny powód, dla którego uwielbiam Święta! Niestety nie mam talentu w przygotowaniu żurku jak moja babcia, ale i tak jestem w stanie dużo zrobić dla dobrze zrobionej zupy. Nie może jej zabraknąć!
Pasztet domowy
Robiłam przepis na wegański pasztet, który wyszedł obłędny. Podsyłam poniżej przepis, bo na blogu go jeszcze nie publikowałam.
Przepis na wegański pasztet:
- 100 g kaszy jaglanej
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 0,5 selera
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki pestek dyni
- 2 liście laurowe, 2 ziele angielskie, łyżeczka majeranku, łyżeczka lubczyku, łyżka natki pietruszki
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- Sól, pieprz
Przygotowanie jest niezwykle proste. Kaszę ugotuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Cebulę i pora pokrój w kostkę, podsmaż na złoto z dodatkiem ziela angielskiego i liści laurowych. Pozostałe warzywa zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Wyciągnij z patelni ziele i liście laurowe. Dodaj pozostałe warzywa i smaż do zmięknięcia. Do miski dodaj kaszę jaglaną, przyprawy i warzywa z patelni. Dokładnie wymieszaj i zmiksuj przy użyciu blendera. Wyłóż do małej keksówki i piecz 50-60 min w 200 stopniach.
Wędlina na Wielkanoc
Na stole nie może zabraknąć wędzonki. Wszelkie kiełbasy, wędlina najlepiej wysokiej jakości i od sprawdzonego dostawcy. To obowiązek na stole Wielkanocnym.
Rolada szpinakowa z łososiem
Nie wiem, czy to tradycyjne danie na każdym stole Wielkanocnym. U mnie co rok przygotowujemy roladę szpinakową na Święta. Uwielbiam połączenie szpinaku z łososiem i jestem przekonana, że też Ci posmakuje, jeśli jej nie jadłaś! Przepis znajdziesz TUTAJ.
Sałatka jarzynowa
Sałatka jarzynowa to zwieńczenie stołu świątecznego. Nie może jej zabraknąć. Tu można użyć majonezu light, jeśli mocno zwracasz uwagę na kalorie.
A u Ciebie co najczęściej jest na Wielkanocnym stole?