Dieta jest Twoim problemem? Uważasz, że wszystko robisz dobrze? A może nigdy się nad tym nie zastanawiałaś? Nawet jeśli myślisz, że zdrowo się odżywiasz, możesz podświadomie siebie oszukiwać. Ja tak robiłam dłuższy czas! Popełniłam kilka drobnych albo większych błędów, które później skutkowały przewlekłym zmęczeniem. Dostosowałam dietę pod swój organizm, a nie siebie pod dietę.
- Czy masz problem z regularnością posiłków?
- Dopuszczasz do wilczego głodu?
- Zwracasz uwagę na ilość wypijanej wody w ciągu dnia?
- Masz napady jedzenia?
- A może całe życie jesteś na diecie i nie ma efektów?
Zdrowa dieta to same wyrzeczenia, kosztowna dieta, a do tego spędza się pół dnia w kuchni. Nie jestem w stanie policzyć ilość maili, które do mnie wpłynęły z takimi informacjami. Na początku najlepiej zacząć od fundamentów i odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:
- Po co chce zacząć się zdrowo odżywiać?
- Z czym mam największy problem w diecie?
- Co chce osiągnąć poprzez zdrową dietę?
To ważne pytania- nie pomijaj ich. Z pewnością nie zastanawiałaś się nigdy, po co właściwie chcesz schudnąć, przytyć, zdrowo się odżywiać czy trenować- trzeba nadać temu cel. Odpowiedz na powyższe pytania i czytaj dalej. Pomoże Ci to w stworzeniu fundamentów zdrowej diety.
Więcej energii
Jeśli masz problem z przewlekłym zmęczeniem, brakuje Ci energii, ciężko wstać z łóżka albo o 20 jesteś już zmęczona to znak, że masz złe nawyki żywieniowe. Oczywiście mówię tu o osobach zdrowych, które sprawdzały też swoje wyniki badań! To ważne, bo na zmęczenie wpływa szereg innych czynników, które trzeba wykluczyć. Nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz. Zmieniając kilka nawyków w swojej diecie, zauważysz zmianę już po tygodniu! Swego czasu miałam problem z przewlekłym zmęczeniem i nie wiedziałam, co jest tego powodem. Winy szukałam w pracy, obowiązkach domowych, opieki nad dzieckiem. Rozwiązanie było proste- zła dieta, jedzenie na szybko i byle co. Zły podział makro w ciągu dnia. Ograniczenie węglowodanów, bo nie wpływają na mnie dobrze- jednak to wiem dopiero po głębszej obserwacji i notowania każdego kęsa przez 2 tygodnie. Żywienie to jedno z ważniejszych aspektów naszego życia, jeśli jemy byle jak i byle co to później tak się czujemy.
Większa świadomość swoich potrzeb
Jeśli zwracasz uwagę na zdrowe odżywianie to już dobry kierunek zwiększenia swojej samoświadomości. To bardzo ważne szczególnie dla osób, które mają niezdrowe podejście do diety lub są na „wiecznej diecie” i „wiecznie się odchudzają”. Masz problem z szybkim jedzeniem? Zdarza się jeść kompulsywnie? Nie wiesz, dlaczego zdrowe odżywianie jest ważne? Jesz, dopóki nie uzyskasz uczucia sytości lub przejedzenia? To znak, że masz zaburzoną ocenę żywienia. Warto nad tym popracować, żeby nie być na „wiecznej diecie”. Pomaga w tym stosowanie dziennika żywieniowego, w którym notuje się każdy posiłek, każdy kęs i ilość wypijanych napojów- bez liczenia kalorii. Na to przyjdzie czas. Wystarczy prowadzić dziennik 1-2 tygodnie, żeby móc wyłapać powtarzalne zachowanie.
Zwiększona pewność siebie
Dbając o dietę, szybko zauważysz, jak zmienia się Twoja pewność siebie. Przygotuj dietę pod siebie. Poobserwuj swoje nawyki, wprowadź zmiany, wszystko zapisuj, a po 2 tyg. Zauważysz efekty. Pamiętaj, żeby w tym czasie się nie ważyć! To może być trudne na początku, ale jest niezwykle ważne. Zmiana ma być odczuwalna od środka, a z czasem dojdzie utrata kilogramów jako efekt uboczny. Nigdy nie zastanawiałam się nad moim podejściem do jedzenia, zawsze robiłam wszystko, żeby dostosować siebie do diety.
W ten sposób wprowadzisz stałe nawyki żywieniowe. W innym przypadku będziesz się zmuszać do diety, a w końcowym efekcie stare nawyki i tak wygrają. Dziennik Żywieniowy pomaga bardziej zrozumieć siebie. Zapisuj, jak się czujesz po danym posiłku. Taka obserwacja pomoże wprowadzić i ustalić posiłki, które potrzebuje Twój organizm. U mnie to były węglowodany. Po ich zmniejszeniu czuję się o niebo lepiej, a szczególnie fatalnie znosiłam spożywanie ich wieczorem. Rano też nie wpływały na mnie zbyt dobrze, bo pojawiało się uczucie senności- dlatego ważna jest samoobserwacja i zapisywanie jak się czujesz po danym posiłku.
Uczucie lekkości
Jedno z lepszych odczuć, które można sobie zapewnić. Jedząc zdrowiej i świadomiej, uzyskamy efekt lekkości. Zniknie problem przejadania się, senności, zmęczenia czy uczucia ciężkości. Kocham to uczucie i mocno zwracam uwagę na ilość spożywanego jedzenia. Na początku nie zwracałam na to większej uwagi, ale gdy zaczęłam świadomiej się odżywiać- co polecam- to wiem, co mi pomaga, a co szkodzi. Obserwuj siebie!
Lepsza kondycja skóry
Zdrowe odżywianie ma wpływ na wiele czynników, o których zazwyczaj nie myślisz. Jedzenie pełni nie tylko funkcję odżywczą, ale wpływa na każdy aspekt Twojego życia tj. energię codzienną, szybkość „starzenia się”, chorób, które możesz dzięki dobrej diecie zminimalizować. Zdrowa dieta to sukces na długie, zdrowe życie.
Zdrowe odżywianie w pigułce
Czynników zależnych jest dużo więcej, jednak przy wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych można w krótkim czasie zauważyć powyższe „uboczne” efekty! W chwili, gdy uregulowałam swoją dietę, pierwsze co zauważyłam to uczucie lekkości, więcej energii i kondycja skóry, która się znacznie poprawiła. Mam cerę naczynkową, a dzięki odpowiedniej diecie nie jest to tak widoczne.
Jeśli masz problem z planowaniem posiłków, zapoznaj się z tym kompendium wiedzy TUTAJ. Do tego świetnym połączeniem będzie wprowadzenie treningu adaptacyjnego, a więcej o tym przeczytasz TUTAJ.
Zapraszam Cię do obserwowania mnie na FB i IG, gdzie pokazuje siebie nieco od strony prywatnej i można mnie bardziej poznać. Dołącz również do grupy na FB, gdzie grupowicze dzielą się swoimi przepisami, więc można łatwo się zainspirować i znaleźć coś dla siebie. Pamiętaj, że zapisując się na newsletter, u mnie nie ma spamu! Są dodatkowe treści, których nie ma na blogu. Ahh i zapomniałam dodać! Wracam na YouTube, więc znajdziesz mnie tam w formie wideo, jednak nie ma tam regularności, więc daj suba, żeby być na bieżąco!