Przepis na domowy dżem truskawkowy jest sprawdzonym przepisem, który robię drugi rok z rzędu. Nie lubię dodawać rzeczy zbędnych jak żelatyna. Dżem jest bez żelfixu, czy dżemixu jest w smaku o niebo lepszy i zdrowszy. Dodatkiem jest cukier i nie eksperymentowałam z jego zamiennikiem, ponieważ cukier w odpowiedniej ilości ma również działanie żelujące. Jedyny dodatek kaloryczny, więc dżem i tak jest zdrowy. Z racji tego, że przetwory robię raz w roku to nie patrzę na to, że trzeba go gotować bardzo długo, smak to wynagradza przez cały rok.
Domowy dżem truskawkowy
Dżem jest w smaku bardzo intensywny, słodki (nie do przesady) i pyszny. Każdy po jego spróbowaniu chce przepis, więc uważam, że to jeden z lepszych przepisów! Dodatek masła do dżemu potęguje jego smak.
Zdrowy dżem truskawkowy
Poza cukrem nie dodajemy żadnych dodatków typu dżemix, żelatyna, cukier żelujący. Dodajemy cukier, który pod wpływem gotowania również ma właściwości żelujące. Trzeba pamiętać, żeby nie przesadzać z jego zmniejszaniem, ponieważ dżem nie będzie miał gęstej konsystencji.
Sprawdzony przepis na dżem
Domowe dżemy nie mają sobie równych. Żaden kupny dżem nie jest w stanie dorównać smakowi dżemowi robionemu w domu. To sprawdzony przepis, który robię od 2 lat. Smak jest intensywny i pyszny!
Dżem bez żelatyny
Dżem truskawkowy zawiera naturalną żelatynę w postaci cukru. Więcej nie dodaje, ponieważ efekt jest oszałamiający, więc pozostałe składniki uważam za zbędne.
Naturalny dżem truskawkowy
Uwielbiam smak dzieciństwa. Mama zawsze robiła dżem na pektynie, który również był genialny w smaku, jednak zależy mi na jak najbardziej zbliżonej naturalności.
Domowe przetwory
Domowe dżemy nie mają sobie równych. Truskawki najlepiej kupować pod koniec sezonu, gdzie są najtańsze. Truskawki najlepiej kupować ze sprawdzonego źródła, choć na odmiany nigdy nie zwracałam uwagę. Wybierałam po prostu te słodsze.
Poziom trudności: łatwy
Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania: 6-8 h
Kaloryczność: 102 kcal
Liczba porcji: 8 słoiczków
Kalorie dżemu truskawkowego:
Porcja: 8 słoiczków
Dżem truskawkowy – ilość kcal: 620 kcal / 1 słoiczek 608 g
Makroskładniki: Białko: 3,55 g , Tłuszcze: 8,19 g, Węglowodany: 137,85 g
Wartość w 100 g : 102 kcal: B:0,6 G, T:1,3 G, W:22,7 G
Składniki na dżem truskawkowy:
– 4 kg truskawek
– 700 g cukru
– Sok z dwóch cytryn
– 60 g masła
Sposób przygotowania dżemu truskawkowego:
Przygotuj 4 kg truskawek. Najpierw umyj i osusz- można wystawić na słońce. Obierz ze szypułek. Tak przygotowane truskawki umieść w garnku o szerokiej średnicy, im szerszy garnek tym lepszy. Ustaw na najniższą moc palnika i dodaj 800 g cukru, sok z dwóch cytryn i 60 g masła. Wymieszaj i zostaw. Gotuj dżem przez 6-8 h na najmniejszym ogniu.
Nie trzeba niczym przykrywać, ani odlewać soku. Truskawki nie mają się gotować, ważne, żeby je cały czas podgrzewać, do póki woda nie wyparuje. Mieszaj raz na jakiś czas- ja średnio mieszałam co 30 min. Woda stopniowo będzie odparowywać. Dżem będzie na końcu ciemny i gęsty. Przygotuj słoiki – u mnie 280 ml. Wyparz je we wrzątku i całkowicie wysusz- nie może być krzty zabrudzenia, w przeciwnym razie dżem może się zepsuć.
Gorący dżem umieść w słoikach zostawiając 2 cm luzu od góry. Dokładnie zakręć i odstaw do góry dnem. Pozostaw tak słoiki na 1-2 h, żeby nakrętki dobrze się zassały i nie było efektu „pstrykania” naciskając na nakrętkę, wtedy masz gwarancję, że z dżemem nic się nie będzie działo i wytrzyma spokojnie sezon zimowy. Po przestudzeniu w słoikach może być widoczny osad z masła- to normalne zjawisko.
Możesz cieszyć się pysznym dżemem i zachwycić wszystkich domowników jego smakiem.