Genialne ciasto na zimno, które cieszy się olbrzymią popularnością. Robiłam je wielokrotnie i za każdym razem znika w dwa dni. Tiramisu na zimno idealnie sprawdza się w ciepłe dni, gdzie orzeźwiający smak kawy potrafi pobudzić każdego. Ciasto z powodzeniem posmakuje każdemu, a najlepiej smakuje na drugi dzień. Fit tiramisu jest pyszne i gwarantuje, że nikt nie zauważy małych zmian w przepisie, a kaloryczność dzięki temu jest o połowę mniejsza!
Fit sernik na zimno
Uwielbiam serniki na zimno! Robiłam je wiele razy, a moim faworytem jest zdecydowanie tiramisu. Delikatnie wyczuwalna nuta kawy, biszkopty i masa sernikowa to niebo w gębie.
Idealny na każdą okazję
Tiramisu jest świetne na każdą okazję. Wygląda efektownie, smakuje wyśmienicie, a wielbiciele kawy pokochają to ciasto! Smak kawy nie jest mocno wyczuwalny, jednak mimo wszystko czuć nutę kawy.
Sprawdzony sernik na zimno
Sprawdzony przepis sernika, ponieważ zanim go dodałam na bloga robiłam go kilkukrotnie. Przepis jest doprecyzowany i z pewnością wyjdzie każdemu, jeśli będzie wykonywać przepis krok po kroku.
Kawowy sernik na zimno
Smak kawy jest tu wyczuwalny, jednak sernik posmakuje osobom, które za kawą nie przepadają! Kawę dodaje się tylko do biszkoptów, a właściwie to biszkopty się w nich moczy, więc kawa mocno wyczuwalna nie jest. Całość jest genialna!
Poziom trudności: łatwy
Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia: 6 h/ cała noc
Kaloryczność: 196 kcal w 100 g
Liczba porcji: 10 kawałków
Kalorie tiramisu:
Porcja: 10 kawałków
Fit sernik na zimno – ilość kcal: 279 kcal / 1 kawałek – 142 g
Makroskładniki: Białko: 11,04 g , Tłuszcze: 17,01 g, Węglowodany: 20,14 g
Wartość w 100 g : 196 kcal: B:7,8 G, T:12 G, W:14,2 G
Składniki na tiramisu:
– 500g twarogu sernikowego
– 400g jogurtu greckiego gęstego
– 200 g erytrolu
– 200 g biszkoptów podłużnych lub okrągłych ( u mnie pół na pół)
– Kilka kropli aromatu waniliowego
– 300ml schłodzonej śmietanki 30%
– 20g Żelatyny
– 50 ml wody
– Łyżeczka kawy rozpuszczalnej
– Kakao
– Do biszkoptów: 2-3 łyżki kawy rozpuszczalnej + 250 ml wody
Sposób przygotowania sernika na zimno tiramisu:
Na początku należy pamiętać, żeby wszystkie składniki wyciągnąć wcześniej z lodówki, żeby miały temperaturę pokojową, jedynym wyjątkiem jest śmietanka 30%, która ma być wyciągnięta prosto z lodówki. Zaczynamy od przygotowania masy serowej. Do miski wrzucamy 500 g twarogu sernikowego, 400 g jogurtu greckiego i 200 g erytrolu. Miksujemy (można użyć robota kuchennego lub mikser ręczny). Dodajemy kilka kropli aromatu waniliowego. Czas na przygotowanie żelatyny. Do miseczki wsypujemy 20 g żelatyny, zalewamy 50 ml letniej wody i dodajemy łyżeczkę kawy rozpuszczalnej. Mieszamy i odstawiamy, aż napęcznieje i zgęstnieje. Będzie taka papka- nie przejmujemy się tym.
Co zrobić, żeby nie było grudek w serniku na zimno?
Sprawdzona metoda na dodanie żelatyny do sernika na zimno jest odpowiednie jej wcześniejsze przygotowanie, czyli mieszamy żelatynę z letnią wodą i zostawiamy do napęcznienia na 5 min, a następnie podgrzewamy w kąpieli wodnej, lub w mikrofalówce, żeby była forma płynna- pamiętając, żeby nie zagotować żelatyny, bo straci właściwości żelujące!
Jak stopniowo dodać żelatynę, żeby nie było grudek?
Żelatynę napęczniałą po podgrzaniu, jeśli przybrała formę płynną należy zahartować z masą do której chcemy ją dodać. Łyżka po łyżce, w ten sposób nie będzie grudek w serniku. Do większej miseczki dodajemy łyżkę masy serowej, wlewamy przygotowaną i płynną żelatynę. Mieszamy. Po chwili dodajemy kolejną łyżkę masy serowej i znów mieszamy. Można dla pewności dodać jeszcze jedną łyżkę, ale przy wykonaniu tych kroków, nie pojawią się grudki w serniku. Gotową mieszankę przelewamy do masy serowej i miksujemy.
Czas na ubicie śmietanki 30%. Ubijamy, aż śmietanka będzie sztywna. Ubitą kremówkę dodajemy stopniowo do masy serowej. Łyżka po łyżce, tak jak przy żelatynie. Łyżka kremówki i delikatnie mieszamy z masą serową. Kolejna łyżka i znów mieszamy, aż do wykorzystania całej kremówki w masie serowej.
Czas na przygotowanie kawy- zaparzamy 2-3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej w 250 ml wody. Biszkopty moczymy w kawie i wykładamy do torownicy o średnicy 23-24 cm. Biszkopty mogą być podłużne lub okrągłe w zależności od tego jakimi dysponujesz. Ja wyłożyłam na spód podłużne, ale później przekładałam już okrągłymi. Wykładamy na biszkopty połowę masy serowej. Następnie wykładamy znów biszkopty, które posypujemy obficie kakao. Na to nakładamy pozostałą część masy serowej i wkładamy do lodówki na 5-6 h, a najlepiej na całą noc. Ciasto ma to do siebie, że im dłużej stoi, tym lepiej smakuje, więc najlepszy smak jest po dwóch dniach, ale do tego czasu ciasto z pewnością zostanie zjedzone. Po wyciągnięciu z lodówki masa serowa pięknie stężeje i wtedy posypujemy obficie kakao. To wszystko! Można się rozkoszować, smacznego!
A może spróbuj fit kopiec kreta? To jeden z popularniejszych przepisów na blogu!