Domowa, ciepła, maślana chałka. Ma piękny złotawy odcień, a do tego jest zdrowa. Wykonanie jest proste i wyjdzie każdemu kto będzie się trzymał przepisu i wykona go krok po kroku. Wyrastanie ciasta to bardzo ważny element, którego nie należy pomijać. Chałka jest puszysta i maślana. Świetnie komponuje się na słodko, lub klasycznie do ciepłego mleka. Dobra jest na drugi dzień i jest świetnym zamiennikiem kanapek.
Poziom trudności: średni
Czas przygotowania: 20 minut
Czas wyrośnięcia: do 3 h
Pieczenie chałki: 20-30 minut
Kaloryczność: 303 kcal / 100g
Liczba porcji: 2 duże chałki
Pyszny zamiennik kanapek
Chałka jest pyszna na ciepło i zimno. Na drugi dzień można zastosować ją jako zamiennik kanapek i zjeść śniadanie na słodko, świetnie komponuje się z masłem orzechowym, czy dżemem.
Tradycyjny i sprawdzony przepis
Bardzo lubię drożdżowe wypieki, jednak wystrzegam się jak mogę tych w 100% z mąki pszennej. Ten przepis jest z dodatkiem mąki pszennej, bo było to bezpieczniejsze, ale już następnym razem zrobię w 100% z mąki orkiszowej.
Na drożdżach świeżych lub suchych
Osobiście preferuję używać świeżych drożdży, jeśli już po nie sięgam, ale w ostateczności dobrze mieć w szafce suche drożdże, bo efekt mają podobny, jednak świeże dodają według mnie dużo lepszego smaku. Wypieki ze świeżych drożdży są bardziej wyrośnięte i smaczniejsze.
Ciasto drożdżowe z kruszonką
Wszelkie drożdżówki są bardzo smaczne, jednak kalorii mają więcej, niż nie jeden baton. Będąc na diecie, nie chciałam z nich rezygnować i być zero jedynkowa, ale również nie chciałam zjadać tylu kalorii, bo chyba nic innego w ciągu dnia nie mogłabym zjeść. Szukając środka w tej sytuacji postanowiłam próbować z wypiekami, które będą równie łatwe, tanie i pewne w zrobieniu. Mąka orkiszowa jest najbardziej „łagodną” mąką w porównaniu do np. żytniej. Łatwiej jest zrobić jakikolwiek wypiek z mąką orkiszową, niż żytnią.
Kalorie chałka orkiszowa:
Porcja: 2 duże chałki
Fit chałka – ilość kcal: 303 / 100 g.
Makroskładniki: Białko: 9,2 g , Tłuszcze:11,6 g, Węglowodany: 38,6 g
Cała jedna chałka – 460 g – 1387 kcal
Składniki na chałkę orkiszową:
– 400 g mąki orkiszowej
– 100 g mąki pszennej tortowej
– 25 g świeżych drożdży lub 8 g suchych
– 250 ml ciepłego mleka
– 80 g masła
– 60 g erytrol
– Szczypta soli
Składniki na zdrową kruszonkę:
– 50 g mąki orkiszowej
– 30 g zimnego masła
– 1 łyżka erytrolu
Sposób przygotowania fit chałki:
Do miski przesiewamy 400 g mąki orkiszowej i 100 g mąki pszennej tortowej. Wsypujemy 60 g erytrolu dodajemy szczyptę soli i wsypujemy suche drożdże.
W przypadku świeżych drożdży najpierw robimy rozczyn. Do miski wlewamy 100 ml ciepłego mleka, dwie łyżki mąki pszennej, 25 g świeżych drożdży oraz łyżkę cukru – nie próbowałam z erytrolem. Drożdże rozcieramy z resztą składników. Całość dobrze mieszamy i odstawiamy na 20 min przykrywając bawełnianą szmatką. Po tym czasie rozczyn powinien bardzo urosnąć i się spienić. Powstanie wysoka piana. Tak przygotowany rozczyn dodajemy do ciasta.
Resztę mleka, czyli 150 ml podgrzewamy i dodajemy do ciasta, 80 g masła roztapiamy w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce, studzimy i wlewamy do ciasta. Najwygodniej użyć miksera z hakiem, chociaż można wyrobić ciasto ręcznie, jednak jest to dość męczące. Wyrabiamy ciasto około 10 min w mikserze z hakiem. Po tym czasie przykrywamy szmatką bawełnianą i dajemy ciastu odpocząć najlepiej na 2 h. Ciasto powinno podwoić swoją objętość i bardzo urosnąć.
Najlepsze ciasto drożdżowe na świeżych drożdżach
Ciasto dzielimy na dwie kule, z powyższych składników wyjdą dwie duże chałki. Jedną kulę przykrywamy bawełnianą szmatką. Drugą kulę dzielimy na 3-4 części zależy jakiego chcemy zrobić warkocza. Ja podzieliłam na cztery części, ale robiłam z instrukcją na YouTube, inaczej bym nie potrafiła tego zapleść. Polecam Wam to samo, chyba że na trzy części jest dzielone wtedy zaplatamy klasycznego warkocza. Każda podzielona część musi być równa, więc najlepiej podzielić sobie na wadze kuchennej.
Rolujemy sznurki na długość 30-40 cm w dłoniach, ciasto jest elastyczne, więc bez problemu się uda. Im grubszy warkocz, tym krótsza chałka, ale większa. Tak przygotowane ciasta układamy koło siebie i złączamy początek – sklejamy ze sobą ciasto. Zaplatamy warkocza w zależności od wybranego stylu. Końcówkę również złączamy sklejając ze sobą końcówki. To samo robimy z drugim ciastem.
Zaplecione chałki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i zostawiamy na 30-60 min, żeby ładnie wyrosły. Między chałkami zostawiamy duży odstęp, bo ciasto sporo urośnie. Przykrywamy szmatką bawełnianą i w tym czasie bierzemy się za kruszonkę.
Do miseczki wsypujemy 50 g mąki orkiszowej, łyżkę erytrolu i 30 g zimnego masła. Wszystkie składniki ze sobą łączymy, ucierając. W ten sposób powstaje kruszonka, którą posypujemy chałkę. Chałkę można wysmarować jajkiem przy pomocy pędzelka, żeby kolor był pięknie intensywny, jednak nie jest to konieczne.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, góra dół. Wkładamy przygotowane chałki i pieczemy 20-30 min zależy od piekarnika. U mnie wyszło 25 min. Po wyciągnięciu chałki są pięknie rumiane i wyrośnięte. Można je jeść na ciepło, do szklanki mleka lub na słodko z dżemem.
Jeśli potrafisz zrobić wypieki drożdżowe to zerknij na bułeczki orkiszowe z czekoladą!