W swoim życiu próbowałam mnóstwo serników, jednak ten od babci zawsze najlepiej smakował. Sernik jest idealny dla początkujących. Przepisu bardzo nie zmieniałam, jedynie użyłam mniej cukru, który zamieniłam na erytrol. Pewnych rzeczy nie warto, aż tak bardzo zmieniać. Sernik jest pyszny i robię go raz na jakiś czas, więc dla fanów prawdziwego sernika zamiast erytrolu polecam użycie cukru. Sernik smakuje jak z cukierni.
Klasyczny sernik
Przepis na klasyczny sernik z pewnością posmakuje wszystkim miłośnikom tego wspaniałego ciasta! Klasyka bez udziwnień.
Najłatwiejszy przepis na sernik
Banalnie prosty przepis, który każdemu się uda. Amatorzy kulinarni z pewnością poradzą sobie z tym przepisem, a goście będą zachwyceni!
Puszysty sernik z rodzynkami
Sekretem puszystego sernika jest dobre ubicie białek jaj! Im sztywniejsze białka, tym lepszy i piękniejszy sernik. Warto o tym pamiętać.
Sernik jak u babci
Wiadomo, że serniki babci są najlepszymi na świecie. Inspirowałam się przepisem babci i nieco odchudziłam, choć uważam, że jakakolwiek zmiana w przepisie babci to profanacja.
Kalorie sernik:
Porcja: 20
Fit sernik – ilość kcal: 165 / 1 porcja (100 g)
Białko: 11,33 g , Tłuszcze: 7,92 g, Węglowodany: 7,92 g
Składniki na sernik:
–1 kg twarogu tłustego lub sernikowego
–300 ml mleka
–150 ml śmietany do ciast
–60 g masła
–100 g mąki ziemniaczanej – 7 łyżek
–6 jaj średniej wielkości
–1 szklanka erytrol
–Opakowanie cukry waniliowego
–Rodzynki
Sposób przygotowania puszystego sernika:
Najlepszy twaróg do serników to tłusty, zmielony samodzielnie przez nas dwu, trzykrotnie. Jeśli nie mamy takiej możliwości wybieramy twaróg sernikowy. Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka dodajemy do twarogu razem ze szklanką erytrolu, 100 g mąki ziemniaczanej, 300 ml mleka i 150 ml śmietany. Miksujemy. 60 g masła roztapiamy w kąpieli wodnej i czekamy, aż przestygnie. Dodajemy do masy serowej i miksujemy.
Ubijamy białka ze szczyptą soli na sztywną pianę – im sztywniejsza tym lepsza. Następnie dodajemy po łyżce piany do masy serowej i delikatnie mieszamy bez użycia miksera! Kontynuujemy do póki nie wymieszamy całego białka z masą serową. Masa powinna być bardzo rzadka. Dodajemy rodzynki i ponownie mieszamy. Gotową masę serową wlewamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. U mnie forma kwadratowa, dlatego ciasto jest pięknie wyrośnięte.
Nagrzewamy piekarnik do 160 stopni, wkładamy blachę z ciastem i pieczemy 80 min. Obserwujemy ciasto, jeśli góra będzie za bardzo przypieczona to przykrywamy folią, żeby całkowicie się nie spiekła. Po czasie, wyłączamy piekarnik i lekko uchylamy drzwiczki na 10 min, żeby sernik za szybko nie opadł. Następnie otwieramy drzwiczki i zostawiamy sernik do całkowitego ostygnięcia.
Łatwizna! Jeśli smakował Ci sernik to może czas na zrobienie fit kopiec kreta?