Z poniższym przepisem poradzi sobie każdy, nawet amator kulinarny. Wystarczy stosować się dokładnie do gramatury i piec w odpowiedniej temperaturze. Fit obwarzanki są pyszne na ciepło i zimno. Wspaniały zamiennik pieczywa. Idealny pomysł na śniadanie dla dzieci. Obwarzanki posypać można ziołami lub czarnuszką, makiem, sezamem. Dodatki dobieramy pod siebie.
Domowe obwarzanki
Obwarzanki pokochałam już w ciąży. Maślany zapach, chrupkie na zewnątrz, mięciutkie w środku. Pyszne na ciepło. Można je jeść z pastą, ziołami, masłem. Bez niczego również są genialne!
Zamiennik pieczywa
Obwarzanki po wystygnięciu śmiało można stosować jako zamiennik pieczywa. Przekrajamy na pół i robimy z nich kanapki do pracy czy szkoły. Domowe pieczywo zawsze będzie smaczniejsze, niż kupne! Do tego wiemy jakich produktów używamy. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Sprawdzony przepis
To mój sprawdzony przepis na obwarzanki. Wcześniej kombinowałam z mąką żytnią, jednak to mąka orkiszowa jest w 100% trafiona do tego przepisu. Gwarantuje, że ten wypiek posmakuje każdemu!
Zdrowy wypiek
Uwielbiam tradycyjną kuchnię, jednak w zdrowszej wersji. Od lat stosuje zamienniki i eksperymentuje z przepisami. Raz wyjdzie, raz nie, jednak zawsze mam olbrzymią satysfakcję, jeśli przepis udaje się i wychodzi genialny w smaku, a zawiera dużo mniej kalorii. Ten przepis właśnie taki jest.
Kalorie obwarzanki:
Porcja: 18
Fit obwarzanki – ilość kcal: 138 / 1 obwarzanek
Białko: 4,43 g , Tłuszcze: 5,31 g, Węglowodany: 17,10 g
Składniki na obwarzanki:
–500 g mąki orkiszowej
–100 g miękkiego masła
–100 ml ciepłej wody
–100 ml letniego mleka
–50 g świeżych drożdży
–0,5 łyżeczki soli
–czarnuszka
Rozczyn z drożdży:
W większej misce (rozczyn podwoi lub potroi swoją objętość) wlewamy 100 ml letniego w temperaturze pokojowej mleka (może być lekko ciepłe) i 100 ml ciepłej wody. Dodajemy 50 g świeżych drożdży. Dokładnie mieszamy do póki rozczyn nie będzie jednolity. Przykrywamy bawełnianą ściereczką i zostawiamy na 30 min w ciepłym miejscu. Po tym czasie rozczyn powinien podwoić swoją objętość i mieć konsystencję piankową.
Ciasto do obwarzanek:
Do misy wsypujemy 500 g mąki orkiszowej, pół łyżeczki soli i miękkie masło. Wlewamy wcześniej przygotowany rozczyn i ugniatamy do póki nie uzyskamy jednolitej kulki. Ciasto powinno być elastyczne, nie powinno się kleić do palców, jeśli jest inaczej dodajemy więcej mąki. Można użyć również robota kuchennego do wyrabiania ciasta z końcówka haka – do wyrobów ciast drożdżowych. Kulę ciasta zostawiamy w misce i przykrywamy bawełnianą ściereczką na kolejne 30 min. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Po tym czasie dzielimy ciasto na 15-18 kawałków, lub za pomocą wagi kuchennej ważymy po 60 g ciasta na porcję i robimy kulki. Z 60 g powinno wyjść około 15 porcji. Każdą część wałkujemy w dłoniach na kształt sznurka. Nie używamy wałka, wystarczą nasze dłonie. Po uzyskaniu długiego sznurka, skręcamy ciasto i łączymy ze sobą dokładnie końcówki. W ten sposób przygotowujemy wszystkie obwarzanki.
Do dużego garnka wlewamy wodę z łyżeczką soli i czekamy, aż się zagotuje. Nie musi być dużo wody. Ważne, żeby garnek był szeroki, wtedy wystarczy pół garnka wody. Zmniejszamy palnik na najmniejszy. Partiami wrzucamy obwarzanki do gorącej wody i wyławiamy po minucie szerokim sitkiem. Obwarzanki układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawiamy pomiędzy nimi z 5 cm miejsca, ponieważ obwarzanki rozrosną się.
Gotowe obwarzanki smarujemy rozbełtanym jajkiem, żeby uzyskać piękny złocisty kolor i posypujemy czarnuszką lub makiem. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni i wkładamy przygotowane obwarzanki na 20 min – do zarumienienia się. Po wyjęciu, wkładamy kolejną porcję.
Obwarzanki na ciepło są przepyszne w smaku, więc polecam zjeść jeszcze ciepłe. Pozostałe można traktować jako zamiennik pieczywa, pełnią w tym genialną rolę. Skoro wiesz już jak zrobić przepyszne obwarzanki to może spróbujemy sił przy wypieku chleba orkiszowego.