W dzisiejszych czasach niesamowicie ciężko dostać dobre pieczywo, które posiada tylko cztery składniki: mąkę, wodę, zakwas i sól. Niestety w większości przypadków są różne dodatki w postaci cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, karmelu, stabilizatorów czy substancji zagęszczających co powoduje, że zamiast chleba otrzymujemy chemię w postaci chleba. Osobiście staram się bardzo mocno ograniczyć pieczywo, jednak nie uważam, że jest to zły wybór i nie należy w ogóle jeść pieczywa! Wystarczy sięgać po dobry i właściwy chleb, a jeszcze lepiej jeśli piecze się samemu w domu! Przepis na rewelacyjny chleb, który piekłam już kilka razy znajdziesz na końcu artykułu.
Podróbki pieczywa
W większości przypadków na pierwszym miejscu etykiety znajdzie się cukier, słód, mleko w proszku, aromaty, karmel, wzmacniacze smaku czy konserwanty. Oczywiście, że najlepszym wyborem jest pieczenie chleba w domu, jednak nie każdy ma możliwości i czas. W większości przypadków pieczywo szczególnie w supermarketach są sztucznie nadmuchane, przypominają wręcz watę, kruszą się, łamią i są nafaszerowane chemią. Niestety piekarze, żeby zaoszczędzić zamiast prawdziwego chleba pieką zwyczajną chemię w postaci chleba. Mnóstwo osób kupuje najtańsze pieczywo, bo nie ma to dla nich znaczenia i mało tego są totalnie nieświadomi co w sobie kryje taki chleb.
Na co trzeba zwracać uwagę wybierając pieczywo?
– Zakwaszacze i ulepszacze- E322, E330. Jeśli widnieje taka informacja na etykiecie to wiedz, że to czysta chemia.
– Chleb z napisem „nie zamrażać” również taka informacja powinna wzbudzić Twoją czujność, ponieważ najprawdopodobniej świadczy to o tym, że chleb został rozmrożony tuż przed wyłożeniem na sklepową półkę
– Chleb zapakowany hermetycznie z przedłużoną datą ważności na 100% ma w sobie konserwanty
– Jeśli na etykiecie jest napisane „karmel” lub „barwiony karmelem” to znaczy, że chleb jest zafarbowany, a sprzedają go jako razowy/graham
– Dobry chleb jest ciężki i dość twardy. Po przekrojeniu nie powinien się kruszyć, łamać i nie powinny tworzyć się w nim dziury, kiedy smaruje się go masłem.
– Dobry chleb zachowuje bardzo długo świeżość i nie pleśnieje!
– W przypadku napisu „chleb pełnoziarnisty” trzeba sprawdzić skład, ponieważ powinien być wyprodukowany z mąki otrzymanej z pełnego przemiału ziarna, bogatej w błonnik np. mąka razowa typ 2000. Jeśli na etykiecie widnieje informacja „pszenna typ 750”, „żytnia typ 720” to oznacza, że jest to mąka jasna, która nie ma żadnych zdrowotnych właściwości.
– Dobrym pomysłem jest zakup pumpernikiela ze śruty żytniej, bez zawartości drożdży.
MĄKA, A „MĄKA”
Kilka informacji o mące, ponieważ mnóstwo osób jest nieświadomych i jeśli widzi na etykiecie napis „żytnia typ 720” to będzie się sugerować słowem ŻYTNIA- czyli „zdrowa”, a wcale tak nie jest.
Zacznę od tego, że biała mąka jest mąką oczyszczoną, pozbawioną witamin i soli mineralnych działa jak tzw. „zaklejacz” jelit i nie dostarcza żadnych wartości organizmowi. Panuje jedna najważniejsza zasada o której należy pamiętać:
IM MĄKA MA WYŻSZY NUMER, TYM JEST ZDROWSZA
Najzdrowszą mąką jest graham typ 1850, razowa typ 2000 i z pełnego przemiału typ 3000.
Najbardziej bezwartościową mąką jest tortowa typ 450, poznańska typ 550, luksusowa typ 550
PRZEPIS NA DOMOWY CHLEB
Ten przepis jest moim faworytem, jeśli chodzi o pieczony chleb ponieważ jest tu tyle ziaren, że wystarczą dwie małe kromki, żeby się nasycić, dodatkowo wystarcza na bardzo długo. Piekłam go już kilka razy i za każdym razem wracam do tego przepisu. Jeśli ma się składniki w kuchni to przygotowanie zajmuje dosłownie kilka minut!
Składniki:
– 125 g sezamu
– 125g ziaren słonecznika
– 125 g pestek dyni
– 125 g siemienia lnianego
– 2-3 łyżeczki czarnuszki
– 4 jaja
– 50 ml oliwy z oliwek
– 1 łyżeczka miodu
– 1 łyżeczka soli himalajskiej
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wymieszać w misce i pozostawić na 30 min do nasiąknięcia ziaren. Formę keksową wysmarować masłem i obsypać mąką kukurydzianą lub wsadzić papier do pieczenia. Masę chlebową włożyć do formy i wyrównać. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 160 stopni i piec około 50 min.
9 komentarzy
Uwielbiam takie domowe chleby. Te sklepowe są bardzo często, niestety nafaszerowane chemią. Mało kto sam piecze chceb, ale wtedy mamy pewność, że jest zdrowy. Wspaniały przepis i składniki są bardzo dobre:)
Tak dokładnie 🙂 Mało osób też wie, że upieczenie domowego chleba wcale nie wymaga dużo czasu i specjalnych umiejętności 🙂
Świetny post. Na szczęście coraz więcej osób uświadamia sobie, że produkty, które zdawałyby się być zdrowe jak np. właśnie chleb pozostawiają swoją jakością wiele do życzenia. Od jakiegoś czasu sporo eksperymentuję z chlebem. To na prawdę nie wymaga ani nakładu czasu, ani pieniędzy – wystarczy tylko chcieć.
Zdecydowanie polecam, jeśli ktoś lubi fit jedzenie
Planuje upiec chleb z Twojego przepisu. Na jakie wymiary foremki są te skladniki?
Wystarczy zwykła keksówka 🙂
Jakie są wymiary keksówki ?
21×11 cm, ale może być nieco większa lub mniejsza od tego będzie zależeć wysokość chlebka.
Bardzo ciekawy i praktyczny wpis. Ja z kolei pracuję jako dietetyk kliniczny z osobami z insulinoopornością oraz cukrzycą ciążową i bardzo często pojawia się pytanie o to, jakie pieczywo wybrać w tym przypadku.