Plan treningowy- po co i dla kogo? Podstawy planu treningowego. 5/5 (1)

img_3499

Zacząłeś trenować, biegać i w końcu coś się zmieniło w Twoich postanowieniach? Nie zastanawiasz się nad planem treningowym, bo w końcu coś się ruszyło i jesteś dłuższy czas aktywny? –  „Nie potrzebuje planu liczy się to, że zacząłem coś robić.”

Zatem dla kogo jest plan treningowy?

Tak w skrócie- dla każdego i na tym mogłabym przestać pisać.

Osoby, które zaczęły biegać najbardziej wzbraniają się przed planem treningowym. Najważniejsze jest to poczucie niezależności, można wyjść na trening kiedy się ma ochotę, można biegać po to, by czuć tą wolność. To jest świetne uczucie! Jednak większych sukcesów nie będzie, jeśli podejście się nie zmieni. Chcesz szybciej biegać, pokonywać dłuższe dystanse czy zacząć biegać po górach? Musisz mieć plan!

Osoby, które ćwiczą na siłowni koniecznie muszą mieć plan treningowy. Wyobraź sobie sytuację idziesz na siłownie, tu coś zrobisz, tam poćwiczysz, tu pomachasz hantlami. Niestety widocznych efektów nie będzie.

Osoby, które trenują w domu z trenerkami online. Ok, nie muszą mieć planu, jeśli ćwiczą regularnie i zależy im tylko na poprawie kondycji i delikatnym wymodelowaniu ciała. Trening w domu jest świetną metodą, jednak należy pamiętać, że rewelacyjnych efektów jak w przypadku osób chodzących na siłownię nie będzie.

Po co plan treningowy?

img_3350

Plan treningowy jest po to, żeby widzieć progresję z treningu na trening. Po to, żeby po 3 miesiącach treningu popatrzeć na siebie w lustro i powiedzieć „Kto to jest?! Wyglądam GENIALNIE!”. W 3 miesiące można zrobić olbrzymi progres, jeśli konsekwentnie trzyma się planu treningowego, który jest ułożony pod indywidualny cel.

To nie znaczy od razu, że potrzebujesz iść do trenera, wydawać pieniądze, żeby ułożył Ci plan i co tydzień go zmieniał. Plan można ułożyć sobie samemu bazując na podstawowych ćwiczeń po to, żeby nauczyć się poprawnej techniki. Plan można też brać z czołowych książek osób, które mają o tym świetne pojęcie. Dobrym przykładem jest książka „Spalaj tłuszcz, buduj mięśnie” Tom Venuto oraz „Bigger, Leaner, Stronger” Michael Matthews. Mają świetne podejście do treningu siłowego.

Jeśli chodzi o bieganie to świetną książkę napisała Panna Anna (blogerka) „Zakochaj się w bieganiu” – kompendium wiedzy, jeśli chodzi o bieganie!

Oczywiście można plan ułożyć sobie samemu. Wystarczy trochę poczytać o podstawach np. na forum KFD, gdzie jest bardzo dużo porad dotyczących diety i treningów. Trzeba jednak poczytać dużo różnych wątków, ponieważ jak to w internecie jest wiele mitów.

CEL

Najważniejszy jest cel, który chce się osiągnąć. Lepsza kondycja? Większa wytrzymałość? Redukcja? Zwiększenie siły? W zależności od celu plan treningowy będzie inaczej wyglądał.

DOBRY PLAN TRENINGOWY- CZYLI JAKI?

img_3508

Dobry plan treningowy (siłowy) musi uwzględniać przede wszystkim złożone ćwiczenia wielostawowe, są to ćwiczenia podczas, których angażuje się wiele grup mięśniowych. Do takich ćwiczeń zaliczamy m.in. przysiady, wiosłowanie, martwy ciąg, czy wyciskanie na ławce. Jeśli zależy Ci na wymodelowaniu sylwetki i zwiększeniu mięśni to pamiętaj, że tylko trening siłowy zapewni Ci szybki progres i efekty o jakich marzysz.

Jeśli zależy Ci na efektach takich jak moc, masa i siła to nie wykonuj treningu aerobowego przed ani po treningu. Traktuj to jako osobną jednostkę treningową.

Najważniejszy jest cel- gdy go ustalisz, wtedy ułóż sobie plan treningowy pod ten cel lub jeśli nie czujesz się na siłach sięgnij po dobre źródła książek lub sprawdzone serwisy internetowe.

Krok po kroku pomogę Ci przejść przez etap układania diety i treningów, więc śledź bloga na bieżąco.

Oceń post

Pati

One Comment

  1. Plan treningowy to podstawa progresji, trzyma nas w ryzach, narzuca konkretne tempo przemian, daje możliwość rozliczenia się z kolejnych kroków – nooo same plusy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *