Postanowienia Noworoczne- Jak planować cele. Konkretny plan działania na rok! No ratings yet.

img_4005

Koniec roku to czas przemyśleń i rozważań oraz planowania kolejnego roku. Ile osób co rok ma postanowienia noworoczne, których nie realizuje? W styczniu siłownie przeważnie są przepełnione, natomiast w lutym frekwencja spada o 50%, a w marcu zostaje dosłownie garstka osób. Dlaczego tak się dzieje? Czy to wina bardzo popularnego zwalacza win – motywacji? A raczej jej braku? Dlaczego teraz do każdej czynności, która kiedyś była oczywista potrzebujemy się motywować? Motywacja jest dobra na początek, jednak z czasem powinno zamieniać się ją na cel do którego się dąży, dlatego tak ważne jest planowanie. Zaplanowanie całego roku wydaje Ci się niemożliwe? Jest jak najbardziej dobre, jeśli wiesz jak się za to zabrać i nie zakrywasz się wiecznie pod wytłumaczeniem braku motywacji. Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach motywujemy się do diety, treningów, wyjścia z psem, wyjścia do pracy, nawet zrobienie sobie herbaty również wymaga motywacji. Widzicie absurd? Mam nadzieję. Jeśli tak, to nie jest z Wami tak źle. Czas na konkrety.

Jak zaplanować Nowy Rok pod kątem tego co chcemy osiągnąć, zrealizować? Jak skonkretyzować Postanowienia Noworoczne?

Dam Wam konkretne działania z których sama korzystam i które sprawdzają się w 100%. Poznałam je dzięki Michałowi Szafrańskiemu (bloger: jakoszczedzacpieniadze.pl), którego czytam od bardzo dawna i równie mocno polecam jego podcasty. Człowiek z potężną wiedzą, który pomógł mi w niejednych rozterkach.

Czas na konkrety!

Na początek pragnę zaznaczyć, że dobre zaplanowanie roku wymaga czasu. Nie zrobisz tego w godzinę czy dwie. Konkretne zaplanowanie roku zajmuje mi około 2 dni, żeby wszystko ładnie ze sobą współgrało. Poświęć na to czas, ponieważ dobre zaplanowanie kolejnego roku bardzo mocno ułatwi Ci realizację każdego celu krok po kroku.

PRZESZŁOŚĆ

Processed with VSCO with c1 preset

Najważniejsza ZASADA- Rozliczenie się z przeszłością. Usiądź i zastanów się co udało Ci się zrealizować w poprzednim roku, a co nie. Pamiętaj o tym- Michał wspominał w jednym swoim podcascie –  „Przeszłość nie definiuje przyszłości. Postaw grubą kreskę między tym co było, a tym co nadejdzie”. Odetnij się grubą kreską od starego roku i każdy rok planuj od zera. Bądź wobec siebie szczery i uczciwie przyznaj czy w ogóle udało się zrealizować to co chciałeś i planowałeś? Jeśli nie, to nic się nie martw. Nic straconego. Jeśli dobrze zaplanujesz kolejny rok i będziesz stosował się do tego planu- osiągniesz więcej, niż dotychczas.

CEL

Processed with VSCO with f2 preset

Spisz swoje cele na kartce. Nieważne jakie to będą cele i ile ich będzie. Wypisz te cele, które chciałbyś osiągnąć i na których Ci zależy. Mogą to być duże i małe projekty. Przykładowo- przebiegnięcie maratonu, zdobycie Orlej Perci, schudnięcie, zapisanie się na kurs gotowania, napisanie książki/ebook, zwiększenie zarobków. Wypisz te cele, które chcesz zrealizować w następnym roku. Mogą to być słowa kluczowe. W kolejnych etapach będziemy bardziej je konkretyzować.

POWODY

img_4005

Każdy cel najlepiej opisać według techniki SMART (cel musi być: skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny i określony w czasie). Nie wystarczy, że napiszesz „chce schudnąć”. Określ ile chcesz schudnąć, w jakim czasie i podziel to na etapy. Do każdego celu wypisz 5 powodów dla których każdy cel jest dla Ciebie ważny. Dlaczego uważasz, że chcesz ten cel osiągnąć? Wypisujemy tu czynniki motywujące jak i negatywne skutki zaniechania realizacji celu. Jeśli tak bardzo Ci zależy na tym, żeby zrealizować ten cel to co się stanie, gdy zaniechasz jego realizacji? Jak się będziesz czuł i jakie będą tego konsekwencje? Powody muszą być na tyle silne, żeby w momentach spadku motywacji po spojrzeniu na listę znajdziesz tą siłę do realizacji tego celu. Jeśli do swojego celu nie będziesz potrafić znaleźć 5 powodów, dla których ten cel jest dla Ciebie ważny to znaczy, że nie wiesz i nie potrafisz go zrealizować lub nie do końca chcesz go zrealizować lub może to też wynikać z braku wiedzy w danym momencie. W takiej sytuacji trzeba cofnąć się o krok do tyłu i wyznaczyć mniejszy cel, który zbliży Cię do tego większego celu.

NAJWAŻNIEJSZY

img_1620

Określ najważniejsze cele, te na których najbardziej Ci zależy. Te, które najbardziej Cię cieszą. Te po których czułbyś największą satysfakcję po ich osiągnięciu. Wybierz te cele, które są najważniejsze dla Ciebie i dla Twojego poczucia rozwoju.

TOP

img_1626

Czas na wybranie JEDNEGO, głównego i najważniejszego celu. U mnie zasada jest taka- wybieram 1 duży cel na kwartał dzięki temu skupiam się tylko na jednym celu i konsekwentnie go realizuję. Po jego zrealizowaniu daje sobie czas na odpoczynek i przystępuję do kolejnego projektu, według mojego zaplanowanego kalendarza. Ważne- 1 główny cel do którego się dąży. Jeśli będziesz mieć ściśle określony JEDEN cel szansa na jego osiągnięcie jest dużo większa, niż w przypadku robienia kilkunastu rzeczy jednocześnie. Zasada- 1 większy cel na kwartał/2 kwartały. Może być jeden główny cel na ROK, ale wtedy najlepiej go podzielić na 3 mniejsze. Im konkretniej tym łatwiej dla Ciebie.

ZADANIE

Processed with VSCO with c1 preset

Kolejny bardzo ważny punkt. Do każdego celu wypisz pierwsze zadanie, które przybliży Cię do realizacji wybranego celu. Zadanie od którego zaczniesz działać i realizować swój cel. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób pięknie planuje, organizuje i ma wszystko wypisane, ale jak przychodzi do jego realizacji, to nie wiedzą od czego zacząć, dlatego bardzo ważne jest wypisanie pierwszego zadania, później nastąpi efekt domina i już nie będzie potrzeby wypisywania sobie zadań, bo już będziesz wiedzieć co masz robić.

DEADLINE

img_2098

Do każdego celu ustawiamy DEADLINE (czas na realizację celu, do kiedy ma być cel osiągnięty) i wpisujemy konsekwentnie do kalendarza!! Jeśli nie prowadzisz kalendarza, pora zaprzyjaźnić się z nim- jest niezwykle pomocny. Najlepiej wydrukować sobie kalendarz roczny na jednej kartce a4 z zaznaczonymi celami i czasem ich realizacji, żeby codziennie mieć te cele przed oczami.

SPRAWDZAJ

Processed with VSCO with g3 preset

Regularnie sprawdzaj postępy! Co miesiąc weryfikuj swoje postępy i sprawdź czy wszystko to co zaplanowałeś poszło tak jak powinno czy coś kulało. Jeśli coś nie poszło po Twojej myśli przeanalizuj to, żeby w przyszłości nie popełniać tych błędów i zmień nieco plan. Planuj na miesiąc w przód ułatwi Ci to zbliżenie się do głównego celu.

CIEKAWOSTKA

Moim celem przed wyjechaniem z Holandii było namalowanie obrazu. Obrazu, który miał być pamiątka pobytu w Holandii. Obraz, który miał odzwierciedlać to co mam w głowie- wyobraźnie, kreatywność, sposób myślenia, bycia. Chciałam zobrazować siebie w „mój” sposób. Myślicie, że kiedykolwiek malowałam? Nie miałam do czynienia z płótnem, farbami akrylowymi, nie wspominając o totalnym braku zdolności manualnych. I co? To miało mnie powstrzymać? Nie. Zrobiłam to. Namalowałam. Dla mnie jest najbardziej wartościowym obrazem i wisi dumnie w pokoju. Co mnie mało powstrzymać? To, że nie potrafię w ogóle malować? Nie. Ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie. Jestem z niego dumna.

Mam nadzieję, że te rady są dla Was pomocne- dla mnie okazały się zbawienne, dlatego też dzielę się nimi z Wami. A Wy? Jakie macie sposoby na swoje postanowienia noworoczne?

Oceń post

Pati

4 Comments

  1. Bardzo cenne wskazówki! Ważne zwłaszcza wydaje mi się, by do konkretnego celu dopisać, z jakiego powodu coś chcemy zrealizować. Polecam książkę Michaela Pantalona, w której pisze o sześciostopniowej motywacji błyskawicznej, czyli właśnie o tym, jak dotrzeć do swojego „dlaczego” i łatwiej realizować cele.

  2. Nie pamiętam czasów, kiedy to robiłam jakiekolwiek postanowienia noworoczne to całe „nowy rok nowa ja” mnie ciut śmieszyło bo było to baardzo chwilowe. Gdy teraz jednac cofnę się w czasie widzę jak ten rok był inny od wszystkich wcześniejszych, ile udało mi się osiągnąć i jak ja się zmieniłam a wraz z tym jakby moje otoczenie. Właśnie teraz mam plan – plan by zrobić sobie taki właśnie plan, co zrobić, co ulepszyć i wiem na pewno, że będą to możliwe cele a nie puste zdania! Dziękuje za wskazówki :) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *