Soki 100% – czyli jakie? No ratings yet.

KTO WIE CZYM JEST SOK, RĘKA DO GÓRY!

img_3158

Istnieje wiele mitów na temat soków. Dużo osób pyta mnie, jaki sok polecam albo czy sok może być dobrym i wygodnym uzupełnieniem diety? Dziś postaram się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości dotyczące soków.
Pod lupę wezmę 100% sok pomarańczowy (to mój ulubiony :) ) i wytłumaczę Wam krok po kroku, czym jest i jakie wartości w sobie kryje.

test-8

SOK – CZYLI CO?

Zacznijmy od tego, że sokiem nazywamy produkt, który otrzymujemy z jednego lub większej ilości świeżych, mrożonych lub schłodzonych owoców[1]. Barwa, smak, zapach pochodzi TYLKO z owoców z których został otrzymany.

JAK POWSTAJE SOK POMARAŃCZOWY?

KROK I

Historia każdego soku, zaczyna się w sadzie. Owoce zrywane są z drzewa dopiero, gdy osiągną dojrzałość. Następnie trafiają do zakładu produkcyjnego, gdzie są sprawdzane czy są zdrowe i dojrzałe. Proces produkcji przebiega szybko po to, żeby nie straciły wartości odżywczych. Następnie z wyselekcjonowanych pomarańczy wyciskany jest sok.

KROK II

Wyciśnięty bezpośrednio sok nazywamy sokiem nie z soku zagęszczonego. Może on być poddany pasteryzacji. Pasteryzacja pozwala wydłużyć okres jego przydatności do spożycia i zapewnia mu bezpieczeństwo mikrobiologiczne.

Sok z soku zagęszczonego, czyli jaki?

Natomiast sok z soku zagęszczonego powstaje przez skoncentrowanie wszystkich składników soku wyciśniętego z owoców. Następnie, aby go odtworzyć dodaje się do soku zagęszczonego maksymalnie taką ilość wody, jaka wcześniej została odparowana – czyli dodaje się tyle wody, ile wcześniej zabrano. Zgodnie z prawem taki sok musi być wyprodukowany z zastosowaniem odpowiednich procesów, które pozwolą zachować właściwości odżywcze, które posiada przeciętny sok otrzymany z owoców tego samego rodzaju! Pamiętajcie o tym!

CZY WIESZ, ŻE…

Czy wiecie, że 100% sok pomarańczowy (tak jak każdy sok owocowy, 100% warzywny i pomidorowy) NIE MOŻE mieć dodatków cukru, konserwantów, aromatów, czy barwników! Sok pomarańczowy zawiera WYŁĄCZNIE cukry obecne w pomarańczach, a jego aromat i barwa są naturalne.

WITAMINY I SKŁADNIKI MINERALNE W SOKU POMARAŃCZOWYM

Soki pod względem wartości odżywczej są zbliżone do owoców i warzyw, z których zostały otrzymane. 100% sok owocowy zawiera WYŁĄCZNIE sok wyciśnięty z owoców. Taki sok składa się przeciętnie z 90% wody, witamin (np. witamina. C) składników mineralnych i fitoskładników.
Mikroskładniki zawarte w soku – witamina C[2], prowitamina A[3], witamina E[4], potas[5], błonnik[6], foliany w tym kwas foliowy[7]– mają wiele właściwości prozdrowotnych, na przykład: foliany zawarte w soku pomarańczowym wspomagają produkcję krwi[8].

Warto także wiedzieć, że szklanka soku może stanowić jedną z 5 dziennych porcji warzyw i owoców, zalecanych przez dietetyków! Sok dostarcza potrzebnych mikroelementów i energii. To niezwykle ważne, sama czuję niesamowitą różnicę pijąc soki!

A jakie wartości kryje w sobie 100 ml 100% soku pomarańczowego?

Kcal: 41
Węglowodany: 9,1 g
Cukry: 9 g
Proteiny: 0,6 g
Tłuszcz: 0,08 g
Błonnik: 0,19
Wapń: 11,1 mg
Magnez: 9,5 mg
Fosfor: 15,3 mg
Potas: 151,5 mg
Sód: 4,6 mg
Witamina C: 36,4 mg
Foliany: 21,5 µg

test-5

KONIEC TEORII CZAS TO PRZENIEŚĆ NA PRAKTYKĘ – CZYLI CZY SOK MOŻE BYĆ ELEMENTEM ZBILANSOWANEJ DIETY?

W dzisiejszych czasach każdy żyje w biegu – nikt nie ma na nic czasu. Wielu z Was pyta mnie jak SZYBKO schudnąć. Jedni starają się zdrowo odżywiać, lecz po tygodniu poddają się tłumacząc, że nie mają czasu przygotowywać posiłków, nie mają ich kiedy zjeść. Druga grupa ludzi często stosuje głodówki, żeby efekty były szybciej zauważalne – NIE RÓBCIE TEGO! Zdarza się także, że osoby faszerują się suplementami diety licząc na cud i myśląc: „nic nie zmienię w żywieniu, ale tabletki załatwią sprawę”.
Niestety, jemy także ZDECYDOWANIE mniej warzyw i owoców, niż nasi przodkowie. Dlaczego? Łatwiej jest kupić bułkę w sklepie, niż sięgnąć po owoc/warzywo lub sok, które nie nasyci tak szybko jak słodkie pieczywo. Później taka osoba jest zdziwiona, że na wadze przybyło 20 kilogramów. Tak było też w moim przypadku. Łatwiej było mi kupić przetworzoną żywność, niż sięgnąć po to, co natura oferuje najlepszego.

Poszłam więc po rozum do głowy i wprowadziłam o wiele więcej warzyw, owoców, a także soków do swojej diety. Teraz moje żywienie w głównej mierze opiera się na tych produktach. Wiecie jakie są efekty uboczne? Więcej energii, cera odzyskała kolor i nie jest już szorstka. Włosy i paznokcie stały się twardsze.
Jak to robię? Na przykład piję sok pomarańczowy , który jest źródłem witaminy C.-witamina ta pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, a także przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. . Pamiętajcie – WARZYWA i OWOCE, a także sok, gdyż tak jak wspomniałam może on stanowić jedną z 5 rekomendowanych porcji warzyw i owoców w ciągu dnia – to podstawa NIE TYLKO u osób dbających o linię, ALE TAKŻE TYCH, KTÓRE PO PROSTU CHCĄ ZDROWO ŻYĆ!

KILKA SOKOWYCH WSKAZÓWEK:

–  Sok dla osób zapracowanych

Osoby zapracowane, które nigdy nie mają na nic czasu, a chcą być aktywne – śmiało mogą sięgać po szklankę soku. Często ze względu na brak czasu spożywane posiłki nie są pełnowartościowe, na przykład śniadanie składa się z kanapki jedzonej w biegu lub kubka kawy. Warto jednak pamiętać o porcji witamin do śniadania, dlatego szklanka soku (200 ml) może być świetnym ich uzupełnieniem, jak chociażby wcześniej wspominana witamina C w soku pomarańczowym.

–  Sok dla sportowców

U czynnych sportowców trenujących wyczynowo podstawowym źródłem witamin są owoce i warzywa, ale mogą to również być soki. Część sportowców jako dodatkowe źródło witamin preferuje pokarmy płynne, w tym 100% sok owocowy zawierający (już kilkukrotnie) wspomnianą witaminę C! Soki nie powodują uczucia ciężkości. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w okresie intensywnych treningów przed zawodami. Witamina C jest cennym sojusznikiem także dla sportowców trenujących rekreacyjnie, gdyż pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym, który może powodować uszkodzenie mięśni w początkowym okresie letniego sezonu treningowego….ahhh ta zbawienna witamina C!:)

Rozumiem, że dzisiejsze czasy to nieustanna gonitwa, ale w tym wyścigu nie zapominajmy o dostarczeniu „paliwa” organizmowi, bo bez niego nie pokonamy rywali. Zadbajcie o to, aby dostarczyć odpowiednie ilości owoców i warzyw oraz o dostarczenie witamin i składników mineralnych, gdyż organizm ich potrzebuje ze względu na olbrzymie niedobory.  Chcesz się lepiej czuć? Pamiętaj o tym co właśnie przeczytałaś. Nie masz czasu? Sięgnij po szklankę soku i dostarcz organizmowi porcję cennych mikroskładników w ciągu dnia. Zaoszczędzisz czas i jednocześnie zyskasz zdrowie.

test-7

img_3163

test-4

[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/12/WE z dnia 19 kwietnia 2012 odnosząca się do soków owocowych oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lutego 2013 r. – Dz.U. 2013 poz. 327) – sok to produkt, który otrzymywany jest wyłącznie metodami fizycznymi ze świeżych, chłodzonych lub mrożonych dojrzałych owoców lub warzyw.
[2] Tabela składników odżywczych FJM: średnia z krajowych baz danych dotyczących składników odżywczych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Danii, Finlandii, Austrii
[3] Tabela składu i wartości odżywczych, H. Kunachowicz, I. Nadolna, B. Przygoda i K. Iwanow, Wydawnictwo
Lekarskie PZWL, Warszawa 2005
[4] Tamże
[5] E. Stasiuk – Zawartość potasu w wybranych sokach pomidorowych, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, nr 61, 2009
[6] Tabela składników odżywczych FJM: średnia z krajowych baz danych dotyczących składników odżywczych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Danii, Finlandii, Austrii
[7] Tamże
[8] ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r.

Oceń post

Pati

12 Comments

  1. Lubię soku, zwłaszcza te jednodniowe, bo nie mam ani wyciskarki ani sokowirówki. Ale jeszcze bardziej lubię koktajle, gdzieś przeczytałam, że są nawet zdrowsze, bo zawierają więcej błonnika.

  2. Sok pomarańczowy też jest moim ulubionym! Niestety, nie widziałam jeszcze w żadnym angielskim sklepie w 100% naturalnego soku, dlatego jak tylko mam na niego ochotę, robię sama :)

  3. Sok pomarańczowy mój ukochany! Witamina C też jest super, praktykuje i efekty są niesamowite :)

  4. Ostatnio coraz więcej jest napojów sokopodobnych, które z prawdziwymi sokami nie mają nic wspólnego. Mi osobiście marzy się wyciskarka do soków, jednak z przyczyn finansowych muszę zaczekać na upragnioną. Dlatego dostarczamy witamin i przemycamy również warzywa pijąc smoothie na bazie wody. I też jestem fanką soku pomarańczowego <3

  5. Uwielbiam domowe soki, które sama wyciskam. Akurat pomarańczowy pasuje mi najbardziej :) Kuszą mnie też owocowe smoothie. Wspaniale, że napisałaś o sokach ;D

  6. My sporadycznie kupujemy soki, bo nigdy nie wiedziałam jak patrzeć na etykiety. Zakupiliśmy wyciskarkę i sami je robimy, Co drugi dzień. Nasze dzieci uwielbiają świeże soki. Twój artykuł bardzo dobrze przygotowany, dzięki :) Będę wiedziała po jakie sięgać!

  7. Uwielbiam soki zwłaszcza te z dodatkiem dzikiej róży, która oprócz witaminy c zawiera mnóstwo innych cennych dla organizmu witamin i składników mineralnych.

  8. Dziękuję za tak wnikliwą analizę mojego ulubionego napoju :) Najbardziej smakuje mi świeży sok, który sama wyciskam owoców. Soki i koktajle to rzeczywiście świetny sposób na to, żeby szybko dostarczyć sobie porcję zdrowia. Bez nich nie wyobrażam sobie śniadania. Pyszny sok z cytrusów pobudza mnie bardziej niż kawa :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *