Dlaczego nie mogę schudnąć? No ratings yet.

croissant-648803_1920

Najczęściej zadawane pytanie. Każdy z nas zna ten schemat- zdrowo się odżywiasz, ćwiczysz, liczysz kcal,  a  mimo to waga stoi w miejscu. Niektórym osobom łatwo przychodzi zrzucenie zbędnych kilogramów, innym zajmuje to więcej czasu, a jeszcze inne osoby muszą zwyczajnie uzbroić się w cierpliwość. Tak samo każdy aktywny człowiek ma problem z jakąś partią mięśni, która jest oporna i nie chce się wyrobić, tak samo z odchudzaniem. Każdy ma inne predyspozycje. Druga kwestia to fakt, że podczas odchudzania może Ci się wydawać, że się zdrowo odżywiasz, a popełniasz podstawowe błędy na które nie zwracasz uwagi. Spokojnie, poradzimy sobie z nimi.

Nieświadome podjadanie

Czasami podjadamy coś „z automatu” nie wiedząc, że to robimy. To może być nasz stary nawyk, gryz tego, gryz tamtego, a organizm nawet taki gryz traktuje jak dodatkowy posiłek przez to cały czas musi pracować. Czy podczas robienia sałatki podjadasz pokrojone składniki ? 😉 Pilnujmy, żeby tego nie robić.

snack-1555512_1920

Napoje/soki/Coca-Cola

Nie, nie i jeszcze raz nie. Trzeba sobie uzmysłowić, że napoje, słodkie soki działają jak słodycze- mnóstwo kcal. Omijajmy szerokim łukiem!

Stres

Ma olbrzymi wpływ na nasz organizm, dietę, odchudzanie. Jeśli stres jest silny i długotrwały może powodować zahamowanie w odchudzaniu.

man-742766_1920

Sen

Nie od dziś wiadomo, że jeśli przesypiamy za mało godzin, jesteśmy zmęczeni, bez energii to utraconą energię próbujemy uratować jedzeniem. Jemy ponad to co powinniśmy i nie ma efektów.

Umiar

Trzeba zachować umiar, nie myśleć obsesyjnie o tym, że chce się schudnąć. Trzeba pamiętać, że nie zrzuci się 10 kg w miesiąc. Tycie trwało latami, a schudnięcie to nieco dłuższy proces. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie myśleć w kółko o tym. Jeśli za bardzo skupiamy się na odchudzaniu i szybko chcemy efektów to prawdopodobieństwo tego, że się poddamy jest dużo większe, niż w przypadku osób, które nie myślą obsesyjnie o utracie kilogramów.

Nieregularne jedzenie

Jesz zdrowo, ale nieregularnie? To może być powód. Ważne, żeby nie robić zbyt długich przerw między posiłkami, ani zbyt krótkich. Optymalnie to 3-3,5 h.

Za duże posiłki

Jesz więcej, żeby nie być głodnym do kolejnego posiłku. W ten sposób dostarczasz sobie więcej kcal, niż potrzebujesz. Po zjedzonym posiłku nadal powinno się odczuwać „lekkość”, nie jemy do syta!

Zbyt dużo składników w posiłku

Owsianka z 10 składnikami? Każdy składnik to dodatkowe kalorie. Z góry można założyć, że optymalnie można dodawać dwa składniki do danej potrawy np. jajecznica i dodajemy dwa składniki (cebula, pomidor), owsianka- 2 składniki. W przypadku koktajli to się nie liczy 😉

burger-500054_1920

Brak wody

Woda jest obowiązkowa w diecie. Ciężko jest pić 2 l wody, jednak można i powinno  się tego nauczyć. Woda nawadnia, oczyszcza i poprawia funkcjonowanie organizmu. Miewałam dni w których budziłam się bardzo opuchnięta- głównie na twarzy, te stany minęły odkąd pije regularnie 1,5 l wody.

Alkohol

Nie możesz schudnąć, ale co sobotę chodzisz do klubu i pijesz kolorowe drinki? Alkohol to puste kalorie, raz na jakiś czas nie narobią wiele szkód, jednak regularne picie skutkuje brakiem efektów w odchudzaniu. Wszystko z głową.

drink-405546_1920

Brak śniadania

Jesteście przyzwyczajeni wychodzić z domu bez śniadania? To duży błąd. Nie bez powodu mówi się od wielu pokoleń, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dostarczamy nim energię potrzebną na cały dzień, jeśli je pomijamy, to w późniejszych godzinach jesteśmy w stanie więcej zjeść i częściej odczuwa się głód.

Za mało posiłków

2 posiłki dziennie…. Śniadanie, obiad. Znam takie przypadki. To głodówka! Głodówka zwolni Twój metabolizm i  w późniejszym okresie jeszcze trudniej będzie Ci schudnąć.

Kupowanie produktów z napisem „fit”, „light”

Nie wierz w napisy, które są na na produktach typu „fit”. Bycie „fit” jest teraz modne i dobrze się sprzedaje, dlatego producenci zaczęli tego typu słowa nadużywać.  Czytaj skład na etykiecie. Aby produkt mógł być „light” musi mieć obniżoną zawartość np. tłuszczu/cukru. Jednak producenci- fakt- obniżają poziom tłuszczu, ale dodają więcej cukru i na odwrót.

Nieodpowiednie przygotowanie posiłków

Powinno się unikać smażenia. Najlepiej posiłki gotować na parze, grillować, piec w piekarniku, dusić, piec w rękawie, w wodzie. Smażenie najlepiej sobie odpuścić, ponieważ olej/oliwa niektóre potrawy potrafi zamienić w wysokokaloryczne danie. Chyba, że macie olej kokosowy NIERAFINOWANY, wtedy można smażyć.

potato-pancake-544684_1920

Kłopoty zdrowotne

Warto zrobić badania, żeby sprawdzić czy wina nie leży w problemach zdrowotnych. Na brak efektów mogą wpływać tabletki antykoncepcyjne, niektóre leki. Warto profilaktycznie zrobić sobie badania.

 

Pozostałe:

– Diety monoskładnikowe np. dieta kapuściana, ryżowa, jabłkowa

– Niejedzenie po 18

– Objadanie się przed snem

– Częste zmienianie diety

– Jedzenie identycznych dań codziennie

 

Popełniacie, któryś z wymienionych błędów?

Oceń post

Pati

2 Comments

  1. U mnie wystarczy parę dni nieregularnych posiłków i mniejsza ilość snu i od razu czuję, że lekko przytyłam. Moje ogólne samopoczucie też ulega zmianie. Chyba po prostu jestem już przyzwyczajona do pewnego trybu życia, którymi pasuje mojemu organizmowi i nie podobają mu się żadne większe zmiany 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *