Lekcja 6 – Akceptacja siebie No ratings yet.

person-723555

Dziś poruszymy kwestię najważniejszą, a mianowicie akceptację siebie. Jeden z kluczowych aspektów w życiu człowieka. Dlaczego? Osoba, która się nie akceptuje, nie lubi (chodzi o całokształt, nie tylko ciało) nie będzie potrafiła cieszyć się życiem, otaczającą rzeczywistością i nigdy nie poczuje się spełniona. Wszystko- to nawet dotyczy relacji w związku- trzeba zaczynać od siebie, polubienia siebie i zaakceptowania. Jeżeli człowiek się nie lubi, to dlaczego inni mają nas lubić? Warto stosować się jednej zasady- najważniejszą osobą jesteś Ty. Ty zawsze powinnaś być na pierwszym miejscu, nikt inny. Nie mama, nie tato, nie mąż, tylko TY. Trzeba być trochę egoistą, a wiesz dlaczego? Tylko Ty sama siebie możesz uszczęśliwić. Nikt inny, a jeśli już będziesz szczęśliwa i spełniona, negatywne cechy, złe zachowania ustąpią. Człowiek stopniowo będzie się zmieniać, nie będzie patrzeć przez pryzmat swojego niezadowolenia, tylko zacznie czerpać przyjemność z życia, dlatego tak ważna jest pasja u każdego człowieka- to pomaga i buduje pewność siebie, prowadzi do zaakceptowania i polubienia siebie. Wszystko stopniowo. Akceptacja jest kluczem do pewności siebie.
Schemat wygląda następująco:

Pasja – akceptacja- pewność siebie.

Stopniowo, bez pośpiechu. Niektórych procesów nie da się przyspieszyć. Trzeba ćwiczyć nad sobą, nie poddawać się, być upartym, zacząć widzieć pozytywne strony. Droga dość długa i kręta, ale jeśli człowiek zrozumie siebie, będzie szanował swoją osobę, doceniał każdy detal, osiągnie wewnętrzny sukces i będzie mu dużo łatwiej.

W takim razie jak siebie zaakceptować i polubić ?

– Poznaj samego siebie

Prawdziwy sukces polega na poznaniu samego siebie. Co to znaczy? Żeby poznać siebie, trzeba zaakceptować zarówno mocne jak i słabe strony. Zostaliśmy pochwaleni, dostaliśmy awans traktujemy jak sukces. To źródło przyjemności i wzrasta nam pewność siebie, jednak jeśli spotykają nas przykrości to myślimy sobie „ dlaczego to właśnie mnie spotkało?” moja odpowiedź brzmi „ a dlaczego nie?”. Każdą sytuację w życiu musimy traktować jak lekcję, doświadczenie. Nie załamywać się, to nic nie zmieni, a pogorszymy sobie samopoczucie. Czytaj książki o rozwoju osobistym, one pomagają w odkryciu swojego „ja” i zaakceptowaniu siebie takim jakim się jest. Pamiętaj, że niektóre w naszej ocenie słabe strony, są tak naprawdę mocnymi i pozytywnymi stronami dla innych osób.

– Co lubisz?

Zastanów się co w sobie lubisz. Wiem, trudne pytanie. Do głowy przychodzą pierwsze rzeczy, które w sobie NIE lubimy, prawda? Wypisz swoje mocne i słabe strony. To co lubisz, czego w sobie nie lubisz i to co chciałabyś zmienić. Będziesz miała czarno na białym napisane, co chciałabyś zmienić. Myślisz, że nic nie lubisz w sobie? Pocieszę Cię, 99% ludzi tak myśli na początku, dlatego poświęć na to chwilę, skup się i zastanów. Po pewnym czasie znajdziesz choć jedną rzecz, którą w sobie lubisz. Druga kwestia to zapytaj przyjaciół za co Cię lubią. Niech wymienią chociaż jedną rzecz.

purse-1478852
– Własny rozwój

Jeśli zatrzymałaś się przy poprzednich punktach i naprawdę zaczęłaś się nad tym zastanawiać, już wiesz co w sobie lubisz, a co nie, możesz przejść do tego punktu. Jeśli jeszcze nie wiesz, cofnij się i analizuj tak długo do póki czegoś nie wymyślisz.
Zakładam, że wiesz co w sobie lubisz i w czym jesteś dobra. Teraz zastanów się nad tym w jaki sposób możesz zrealizować swoje marzenia, zobacz co wypisałaś w rubryce „lubię się za…” i zastanów się, jak mogłabyś to „rozwinąć” żeby te cechy za które siebie lubisz były jeszcze lepsze, czyli żebyś się rozwijała. Jeśli zawsze chciałaś nauczyć się śpiewać, może czas zapisać się na kurs? Lubisz tańczyć? Zawsze chciałaś pisać? Biegać? Kursy, książki, metoda prób i błędów. Próbuj, nie poddawaj się, angażuj, rozwijaj to co lubisz, wtedy znajdziesz też pasję i stopniowo zacznie wzrastać pewność siebie, co się wiąże z akceptacją własnej osoby. Proste, prawda? Nieco czasochłonne, bo poznanie siebie wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli w słabych stronach wypisałaś, że czujesz się niedowartościowana, nie znasz się na czymś, a bardzo chciałabyś to zmienić, to w wolnym czasie czytaj gazety, wypożycz książkę w tej dziedzinie, którą chciałabyś poznać. Ucz się. Znalezienie czasu na naukę, poznawanie siebie to bardzo ważne zadanie w naszym życiu. Człowiek momentalnie staje się bardziej zorganizowany i znajduje czas na swoje pasje.

– Mocna strona

Zobacz co wypisałaś na kartce w swoich mocnych stronach. Zwróć uwagę na to, co najbardziej lubisz i sprawia Ci największą satysfakcję. Jeśli jesteś w jakiejś dziedzinie naprawdę dobra, a chciałabyś być jeszcze lepsza- rozwijaj to! Stań się swoim własnym autorytetem w tym fachu.

books-1539528_1920
– Selekcja znajomych

Brzmi okrutnie, ale zobacz ile osób w Twoim życiu będzie z Tobą na dobre i złe? Nie otaczaj się ludźmi, którzy przyjaźnią się z Tobą bo np. będziesz miała z kim się napić, wyjść na imprezę, czy po prostu masz kasę lub inne powody. Otaczaj się najbliższymi osobami, które zawsze będą Ci dobrze życzyć i w chwili spadku formy, słabszych momentów, kryzysów w życiu nie zostawią Cię, a będą wspierać. Jakiś czas temu zrobiłam taką „selekcję”, otworzyłam oczy jak dużo mam wokół siebie sztuczności. „Zostawiłam” sobie tylko najbliższe osoby. Szkoda czasu na fałszywe znajomości, lepiej ten czas przeznaczyć na swoje pasje i swoje zainteresowania.

group-609640_1920
– Nie porównuj się z innymi

Najgorszy wróg w zaakceptowaniu siebie, to porównywanie się do innych. Każdy z nas jest inny, ale każdy też ma wady i zalety, dlatego nie ma sensu ciągle porównywać się do innych, bo osoby, które są pozornie „idealne” mają słabsze strony, których nie zauważasz. Dla innych to Ty możesz być tym chodzącym ideałem.

coffee-973903_1920

To najważniejsze kwestia w zaakceptowaniu i polubieniu siebie. Nie chodzi tylko o ciało, chodzi też o nas samych – całokształt. Jeśli coś nie pójdzie po naszej myśli, spotka nas przykrość, nie potępiajmy siebie, nie wymyślajmy sobie problemów, tylko traktuj jako lekcję, nowe doświadczenie. Praca nad samym sobą wymaga czasu, cierpliwości, chęci samorozwoju i samodyscypliny. Jeśli uda Ci się przejść najtrudniejszy krok, a mianowicie poznać siebie, cała reszta przyjdzie dużo łatwiej, łatwiej będzie zaakceptować to czego w sobie nie lubimy, i łatwiej docenić to co lubimy.

Oceń post

Pati

2 Comments

  1. Bardzo cenne rady. Można zauważyć, że ludzie fit są po prostu częściej uśmiechnięci. Ten tryb życia to coś więcej niż owoce oraz treningi. To jest świadome podejście do życia i znajomość swojego organizmu.

    • Dokładnie tak, aktywny tryb życia działa na nas bardzo kojąco, zwiększa pewność siebie, dodaje energii i mamy dużo lepsze samopoczucie. Osoby, które ćwiczą regularnie są cały czas uśmiechnięte :-) To styl życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *