10 najczęściej popełnianych błędów na siłowni No ratings yet.

IMG_1148

Oczywistą sprawą jest to, że idąc na siłownie popełniamy błędy. Nie znam osoby, która zaczynając swoją przygodę z siłownią wszystkie ćwiczenia wykonywałaby poprawnie. To jest niemożliwe. Pomijając fakt, że 80% ludzi na siłowni źle ćwiczy, oprócz treningu ważna jest też nauka. Normalną sprawą jest to, że wybierając się po raz pierwszy nie wiemy co robić i od czego zacząć- najczęściej wtedy kierujemy się w stronę bieżni lub rowerku, bo są to łatwe i znane nam ćwiczenia. Znam przypadki, gdzie ludzie wychodzili z siłowni, bo zobaczyli samych napakowanych mężczyzn i wysportowane kobiety, stwierdzili, że nie nadają się, że nie pasują i nie wiedzą od czego zacząć. Błąd! Każdy kiedyś zaczynał. Wiadomą sprawą jest, że nie wszystko będziemy robić idealnie. Nie można się poddawać z powodu wyglądu osób na siłowni. Każdy z nich kiedyś zaczynał, więc nie poddawaj się tylko DZIAŁAJ.

 
Postanowiłam napisać wpis o najczęściej popełnianych błędach na siłowni. Unikaj ich, a efekty przyjdą same.

1- Nie naśladuj zaawansowanych osób
2- Za dużo
3- Technika
4- Zła dieta
5- Odpoczynek
6- Rozgrzewka
7- Woda
8- Cardio, a trening siłowy
9- Powtórzenia
10- Trenujesz tylko to co jest dla Ciebie „łatwe”

 

IMG_1178
Nie naśladuj zaawansowanych osób.

Idąc na siłownie widzimy samych „napakowanych” kolesi, same wysportowane kobiety i zastanawiasz się „co ja tu robię? Nawet nie wiem od czego zacząć!” i masz ochotę stamtąd uciec. Nie poddawaj się, każda z tych osób kiedyś zaczynała swoją przygodę z siłownią. Wybierając się na siłownię zakładaj, że 80% ludzi źle ćwiczy. Nie sugeruj się innymi i nie rób tego co oni. Ćwicz na maszynach, które znasz i podglądaj innych, zadawaj pytania trenerowi, który jest na zmianie. On Cie wesprze, pokaże sprzęt, powie jak wykonywać prawidłowo ćwiczenia i na co zwracać uwagę. W pierwszej kolejności zwracaj się z pytaniami do trenera, niż do osób ćwiczących. Jeśli to jest dobra siłownia, trener pokaże Ci i podpowie wiele istotnych rzeczy.

Za dużo.

Co za dużo to nie zdrowo tym bardziej na początku . Wiadomo, że na początku jesteśmy mocno zmotywowani do treningów, ćwiczeń, chcemy mieć jak najszybciej efekty i chcecie robić naprawdę hardcorowe treningi. Hola, hola! Wstrzymajcie się chwile. Ważna jest regularność, a nie fakt, że zrobicie taki trening po którym na drugi dzień nie wstaniecie z łóżka i szybko się zniechęcicie. Róbcie to z głową, stopniowo zwiększając przy tym ciężar. Nie rzucajcie się na głęboką wodę, bo szybko się zniechęcicie! Podnoszenie zbyt dużych ciężarów może doprowadzić do przykrych konsekwencji tj. zerwania mięśni, problemów z kręgosłupem, zniechęceniem do siłowni. Najważniejszy na początku jest czas i technika wykonywania ćwiczeń, a nie ciężar!

IMG_1138

Technika.

Kolejna ważna sprawa, to technika wykonywanych ćwiczeń. Zła postawa gwarantuje brak efektów. Jeśli wykonujemy ćwiczenie niepoprawnie to możemy nadwyrężyć mięśnie i zrobić sobie krzywdę. Technika jest najważniejsza, dlatego warto zasięgnąć porady u trenera lub trenera personalnego- wykupić kilka lekcji, która zagwarantuje Wam nauczenie się prawidłowej postawy podczas wykonywania danego ćwiczenia. Technika ćwiczeń jest najważniejsza, dobrze wykonana doprowadzi Cię do wymarzonego ciała!

17

Zła dieta.

Ćwiczysz i dziwisz się, że nadal nie ma takich efektów o jakich marzysz? Problem może leżeć po stronie diety. Dieta i trening to dwa nierozłączne elementy, które doprowadzą Cię do wymarzonej figury. Jedno bez drugiego nie może funkcjonować. Od diety zależy czy wyrzeźbisz swoje ciało, czy nie. Pamiętaj! Jedz zdrowo! Brak diety może spowodować to, że mimo ćwiczeń w ogóle nie zbudujesz masy mięśniowej. Zadbaj o ten bardzo ważny aspekt.

IMG_1215

Odpoczynek.

Na początku jesteśmy zmotywowani i chcemy mieć jak najszybciej widoczne efekty. Nie od razu Rzym zbudowano. Pamiętaj o odpoczynku i regeneracji, która jest niezwykle istotna. W trakcie odpoczynku ciało się regeneruje. Z tego powodu najlepiej jest ćwiczyć co drugi dzień, dzięki temu będziemy mieć dużo energii, silną motywację i widoczne efekty! Ćwicząc bez opamiętania dzień w dzień po kilka godzin sami sobie utrudniamy. Ćwicząc codziennie szybko możemy doprowadzić się do zniechęcenia, braku energii i kontuzji! Ja po 3 tygodniach, gdzie trenowałam dzień w dzień po 3 h miałam kontuzję nogi. Nie mogłam trenować przez 2 tygodnie. Nie popełniajcie mojego błędu i nie bagatelizujcie tego.

Rozgrzewka.

Nigdy nie zapominajcie o rozgrzewce! Jest ona niezwykle ważna przed jakimkolwiek wysiłkiem treningowym. Brak rozgrzewki doprowadzi do przetrenowania i szybkiej kontuzji. Zanim rozpoczniesz prawdziwy trening zrób sobie 10 min rozgrzewki!

IMG_2645

Woda.

Podczas treningu musisz uzupełniać płyny. Pij jak najwięcej wody niegazowanej, która nawodni organizm i przyspieszy Twój metabolizm, co się wiążę ze spaleniem tkanki tłuszczowej.

Cardio, a trening siłowy.

Cardio to typowe ćwiczenia na spalenie tkanki tłuszczowej. Warto zrobić sobie cardio i wprowadzić trening siłowy. Wprowadzenie jednego i drugiego gwarantuje szybkie efekty. Cardio bez treningu siłowego nie zagwarantuje CI spektakularnych efektów. Jeśli jesteś kobietą, nie bój się ciężarów! Nie zrobią z Ciebie Pudziana, a ładnie i delikatnie podkreślą mięśnie!

16

Powtórzenia.

Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie rób nie wiadomo ilu powtórzeń. Wszystko rób stopniowo, daj sobie czas. Pamiętaj, że trening może przynieść odwrotne efekty. Rób wszystko z głową i na swoim poziomie zaawansowania!

Trenujesz tylko to co jest dla Ciebie „łatwe”.

Trenujesz na maszynach, które znasz mimo upływu czas. Załóżmy, że chodzisz regularnie na siłownię od miesiąca, dwóch i ciągle ćwiczysz to samo. Ciało przyzwyczaja się do wysiłku i nie ma efektów. Korzystasz z tych samych maszyn, ćwiczysz to samo, nie podnosisz sobie poprzeczki to błąd! Idziesz na siłownię i przestajesz się męczyć, bo myślisz, że efekty i tak przyjdą. Nie przyjdą i się rozczarujesz. Z czasem musisz podnosić sobie poprzeczkę i zmieniać trening lub zwiększać ilość powtórzeń i ciężaru. Nie trenuj tego do czego jesteś przyzwyczajony, tylko stopniowo zwiększaj poprzeczkę!

IMG_8175
Jeśli zwrócisz uwagę na błędy wymienione powyżej, zaczniesz ćwiczyć bardziej efektownie i trening będzie Ci sprawiać olbrzymią przyjemność. Zwróć na to uwagę, a szybko zobaczysz rezultaty swoich działań. Powodzenia!

Oceń post

Pati

10 Comments

 1. Najlepiej poszukajcie na siłowni trenera i z nim porozmawiajcie.
  Jeśli przedstawicie mu swoje cele i oczekiwania to powinien on Wam coś odpowiedniego zaproponować i podpowiedzieć.
  W końcu od tego jest.

  • Dokładnie tak 😉 Jednak siłownia siłowni nie równa i niektórzy trenerzy nie chcą pomagać do póki nie wykupi się godziny treningu personalnego.

 2. Dokładnie, odpowiednio dobrana dieta (nie tylko do ćwiczeń, ale też do płci, wagi, wzrostu) jest kluczem do sukcesu. Wielu o tym zapomina i dziwi się, że nie ma żadnych efektów… albo co gorsza, są fatalne. Fajnie przygotowany wpis, pozdrawiam!

 3. Ja również uważam, że najlepiej poszukać trenera i poprosić o rady. A już najlepiej – ćwiczyć pod okiem profesjonalisty. Myślę, że wtedy możemy liczyć na najszybsze efekty :)

 4. Ćwiczenia z trenerem personalnym są najlepsze, nie mówie,że trzeba z jego pomocy korzystać cały czas ,ale na pewno na sam początek jest to genialne rozwiązanie.

 5. Zgadzam się z przedmówcą. Osoby początkujące powinny skorzystać z pomocy trenera, który posiada wiedze teoretyczną i praktyczną w zakresie planowania treningów. Samemu trudno w krótkim czasie posiąść te wszystkie informacje i dopasować je do swojej osoby.

 6. Fajnie ujęty temat, to prawda że naturalnie wolimy ćwiczyć na tych maszynach i robić te ćwiczenia, które robi nam się przyjemnie. Mi np. bardzo ciężko jest się zmusić do treningów brzucha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *