Czy można trenować na czczo? No ratings yet.

fitness-1348867_1920

Trening na czczo czy po posiłku? Obie opcje są dobre, zależy co chcesz osiągnąć dzięki treningowi. Jeśli zależy Ci na zrzuceniu dodatkowych kilogramów, trening na czczo jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o jednej najważniejszej zasadzie. Nie możesz trenować dłużej niż 40 min. Przez ten czas spalasz tłuszcz, który rano, na czczo, stanowi główne źródło energii. Trzeba pamiętać, że po upływie mniej więcej godziny zamiast tłuszczu, zaczniesz spalać mięśnie i spada tempo metabolizmu. Zastanów się na czym Ci zależy. Rano możesz trenować około 40 min nie więcej, a po posiłku możesz ćwiczyć dużo dłużej, ale nie będzie takich efektów jak po porannym treningu. Wybór należy do Ciebie.
Trening nawet po drobnej przekąsce, wydłuży czas treningu, dzięki czemu możliwe jest spalenie większej ilości kalorii, szybsze zbudowanie wysportowanej sylwetki, jak i i poprawi wydolność organizmu. Nie jedząc śniadania ograniczasz czas trwania treningu, jednak jeśli zależy Ci na pozbyciu się kilogramów jest to dobre rozwiązanie.

IMG_2696

Kilka wniosków:

– Jeśli zależy CI na schudnięciu, a sprawność i większa siła jest sprawą poboczną, ćwicz na czczo.
– Zależy Ci na schudnięciu i dobrej formie, wybierz trening po posiłku.
– Musisz ocenić, czy trenowanie na czczo jest dla Ciebie. Nie każdy dobrze to znosi. Najlepiej to sprawdzić i ocenić jak się czujesz w trakcie treningu i po treningu na czczo. Jeśli dobrze, możesz ćwiczyć, jeśli czujesz się słabo, źle, i brakuje Ci energii- lepiej trenuj po posiłku.
– Jeśli Twoim celem jest budowa mięśni i zbudowanie wytrzymałości, to potrzebujesz treningu dość długiego i intensywnego. Wtedy koniecznie musisz trenować po posiłku.
– Jeśli Twoim głównym celem jest utrata tkanki tłuszczowej- trenuj na czczo.
– Jeśli zależy Ci na utrzymaniu niskiego poziomu tkanki tłuszczowej- trenuj na czczo.
– Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości ćwicząc na czczo i to lubisz- tak trenuj.
– Jeśli masz mało czasu na trening i jedyna możliwość ćwiczenia to rano- ćwicz na czczo.

IMG_2730

Pamiętaj o kilku wskazówkach, jeśli chodzi o trening na czczo:

– Trenuj krótko i intensywnie, żeby uniknąć spalania tkanki mięśniowej
– Przed treningiem napij się wody, zielonej herbaty, lub czarnej kawy (jeśli tolerujesz).
– Każdy posiłek dostarcza energii, więc rano NIGDY nie dasz z siebie 100%, tak jak w przypadku trenowania po posiłku.
– Rano jesteśmy zaspani, mięśnie nie są wystarczająco rozgrzane, więc trzeba zrobić porządną rozgrzewkę, ponieważ występuje większe ryzyko wystąpienia kontuzji.

Obie metody są dobre. Pamiętaj jednak, że rano wzrasta ryzyko wystąpienia kontuzji, więc najbezpieczniej będzie trenować po posiłku. Jeśli walczysz z dużą nadwagą/otyłością trening na czczo jest wskazany, jednak jeśli nie masz, aż tak dużej nadwagi, polecam trenować po lekkim śniadaniu. Mimo wszystko jest to bezpieczniejsza forma. Ćwiczyłam i tak i tak. Jestem w stanie ćwiczyć na czczo, ale zauważyłam, że jestem w stanie dać z siebie więcej, jeśli zjem lekki posiłek. Mam wtedy więcej energii. Zróbcie sobie trening na czczo i po posiłku (po posiłku trzeba poczekać około 2 h) sprawdźcie, po którym się lepiej czujecie i kiedy lepiej wam się ćwiczy. To jest najistotniejsze, ponieważ przed, w trakcie i po treningu masz się czuć doskonale.

IMG_8201

Oceń post

Pati

4 Comments

  1. Niestety ja nie jestem wstanie ćwiczyć nad czczo bo czuję się oslabiona i jest mi nie dobrze. Ale trening po lekkim śniadaniu jest idealny. Zawsze jeśli chodzi o siłownię chodzę rano czuję się wtedy najlepiej :)

    • Wiele osób trenując na czczo czuje osłabienie, dlatego nie ma sensu się męczyć. Lepiej zrobić trening po posiłku :) Rano najlepiej się ćwiczy- na siłowni nie ma takiego ruchu i fajnie rozpoczyna się dzień :)

  2. Ja prawie zawsze ćwiczę na czczo 😉 pierwsze co robię to kawa i trening 😉 później czuje się świetnie przez cały dzień :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *