Jak wybrać dobrą siłownię? Poradnik No ratings yet.

Jak wiecie jest bardzo duży wybór siłowni. Jeśli szukasz „swojej” siłowni, gdzie będziesz się dobrze czuć, ten poradnik jest dla Ciebie. Nie ma lepszej metody na wybranie siłowni niż sprawdzenie kilku. Wiele klubów fintess oferuje darmowe pierwsze wejście- jest to idealna metoda na sprawdzenie sprzętu, kadry trenerskiej oraz atmosfery panującej na siłowni. Ja znalazłam swoją „perełeczkę” spośród wieeelu siłowni we Wrocławiu. Będę w dużej mierze bazować na niej, pisząc o idealnej siłowni. Ja wybrałam fitness aquapark we Wrocławiu- jeśli jesteście z Wrocławia wypróbujcie ją- jest to zdecydowanie najlepsza siłownia.

Oto kilka punktów, które należy wziąć pod uwagę wybierając siłownię.

1. LOKALIZACJA

Warto rozglądać się za siłownią, która jest blisko miejsca zamieszkania. Niestety, jesteśmy leniwi i jeśli mamy dojeżdżać autem, komunikacją miejską na siłownię, która jest oddalona o kilkanaście km to zwyczajnie nam się nie chce. W dużych miastach pojawia się jeszcze motyw korków, to tym bardziej nie sprzyja regularności treningów 😉

2. CENA

Bez wątpienia każdy z nas chciałby mieć karnet w jak najniższej cenie. Co do ceny… jest to zależne od lokalizacji, renomy siłowni, sprzętu, kadry trenerskiej. Małe siłownie zawsze będą w niższej cenie niż te bardziej znane. Jeśli chodzi o cenę to tutaj dla mnie nie odgrywa, aż tak ważnej roli. Zwracam uwagę na inne czynniki. Karnet miesięczny to koszt od 50 zł do 150 zł. Jeśli naprawdę zależy nam na fajnej fit sylwetce, nie oszczędzajcie. Lepiej mieć pewność, że chodzicie na naprawdę dobrą siłownię. W fitness aquapark, gdzie chodzę koszt miesięcznego karnetu na siłownie wynosi 119 zł. Jeśli chciałabym dodatkowo mieć w karnecie możliwość chodzenia na zajęcia grupowe wtedy cena wynosi 149 zł. „Moja” siłownia w swojej ofercie ma możliwość połączenia karnetu: siłownia, sauna, basen- koszt karnetu to 169 zł. Mało czy dużo? Zależy. Jeśli ktoś trenuje tzw. „niedzielnie” to jest to bardzo duża kwota. Dla osoby, która odwiedza siłownię codziennie jest to idealna propozycja- jednego dnia siłownia, następnego basen +sauna. Oceńcie jak często chcecie chodzić na siłownię i ile jesteście w stanie przeznaczyć miesięcznie na karnet. Ważna rzecz- im więcej wydacie na karnet, tym będziecie bardziej zmotywowani, żeby chodzić na siłownię z prostego powodu- odczujecie wydanie pieniążków na karnet i szkoda Ci będzie zmarnować pieniądze.

3. CZYSTOŚĆ

Każda siłownia musi wyglądać estetycznie i być przede wszystkim czysta. Spędzimy na niej trochę czasu, więc warto o tym pamiętać. Szatnie, sprzęt, podłoga muszę być higieniczne- w końcu będziemy dotykać różnych sprzętów i wylewać na nie poty 😉 Pamiętajcie, brudny sprzęt- siedlisko bakterii.

4. KADRA TRENERSKA

Bardzo ważna kwestia :) Upewnij się, że na sali zawsze znajduje się jakiś trener. Nie musisz od razu wykupować treningi personalne, jednak fajnie gdyby w razie potrzeby, można było zwrócić się do trenera o pomoc w pokazaniu, jak działa dany sprzęt. Najlepsza siłownia to taka, gdzie kadra trenerska oraz personel są mili, uprzejmi, czujni i chętni pomocy.

IMG_8229

5. SPRZĘT

Podstawowa rzecz na siłowni- sprzęt. Wyposażenie musi być zróżnicowane i różnorodne. Sprzętu powinno być wystarczająco dużo, żeby nie stać w kolejce do danej maszyny. Dobra siłownia powinna mieć wiele różnych sprzętów oraz wystarczającą dużą ich ilość. Pamiętam jak poszłam pierwszy raz na siłownię u siebie w mieście (mała miejscowość) a tam do dyspozycji były dwie bieżnie, które były wiecznie zajęte. Nie było to zachęcające do odwiedzania tej siłowni. Zwracajcie uwagę, czy jest ich wystarczająca ilość i na jakość maszyn- czy się zacina, skrzypi, jest czysta/brudna. Mocno wyeksploatowany sprzęt przyczynia się do wystąpienia kontuzji. W końcu chodzi o nasze zdrowie, więc zwracajmy na to uwagę. Tu mam kolejny dobry przykład- co mnie urzekło w mojej siłowni na którą chodzę ? Po wejściu na tą siłownię zobaczyłam, że na bieżni jest ekran LCD, gdzie mam dostęp do internetu (mogłam wyszukiwać na yt ulubionych piosenek), jest dostęp do TV (różne podstawowe programy) i mogę sobie ustawiać programy treningowe krajobrazowe (prawie jak gra komputerowa :) ). Zdecydowanie mnie to urzekło i tak… znalazłam swoją siłownię.

3

6

6. ATMOSFERA

Każdy z nas wie, że atmosfera jest bardzo ważna w każdym możliwym miejscu, czy to środowisko pracy, szkoły, uczelni, siłowni- nie ma znaczenia. Chodzi o to, żeby się dobrze czuć w miejscu w którym poświęca się swój wolny czas. Postaraj się wyczuć jakie osoby chodzą na siłownię, którą jesteś zainteresowana. Jeśli to są osoby podobne do Ciebie, uśmiechnięte, serdeczne to będzie Ci się lepiej ćwiczyło :) Byłam na jednej siłowni, gdzie większość osób to były tzw. „koksy”, którzy każdą nową dziewczynę mierzyli wzrokiem. Szybko z niej zrezygnowałam. Cenię sobie za to, chęć pomocy i serdeczność. Pamiętam jedną sytuację, gdzie ćwiczyłam na sprzęcie na którym nie do końca wiedziałam jak prawidłowo ćwiczyć (ale próbowałam:D) i podszedł jeden klient siłowni, który wyglądał na „pakersona” a okazał się najmilszym człowiekiem jakiego poznałam na siłowni- sam zaoferował pomoc i pokazał jak działa maszyna 😉 Takie osoby dają dodatkową motywację do działania.

7. BASEN I SAUNA

Jeśli zależy Ci, żeby mieć wszystko w jednym miejscu to szukaj tylko klubów fitness, które znajdują się przy basenie, lub są blisko siebie. Fajnie, jeśli karnet oferuje siłownię +basen. W mojej siłowni jest wszystko w jednym miejscu. Aquapark oferuje basen, saunę oraz siłownię. Jest to o tyle wygodne, że po treningu (lub na drugi dzień) można udać się na basen, co wpływa niesamowicie na kondycję skóry. Mając wszystko w jednym miejscu zaoszczędza się bardzo dużo czasu i pieniędzy.

8. ZAJĘCIA FITNESS, SKLEP, GODZINY OTWARCIA

Lubisz zajęcia grupowe? Zapoznaj się z jej ofertą i godzinami ćwiczeń. Sprawdź, czy podane godziny będą Ci odpowiadać i czy jest różnorodność zajęć. Godziny otwarcia siłowni są również istotne, niektórzy lubią trenować rano, inni w późnych godzinach. Warto dopasować swoje upodobania do siłowni. Pamiętaj też, że dobra siłownia powinna mieć w swojej ofercie możliwość kupna wody, napoju izotonicznego, zdrowych przekąsek czy suplementów.

Wymienione punkty uznaje za istotne podczas dokonywania wyboru odpowiedniej siłowni. W końcu przeznaczysz na nią swój czas i pieniądze- warto przeznaczyć trochę czasu na wybranie tej „jedynej” siłowni :) Macie jakąś swoją ulubioną?

Oceń post

Pati

3 Comments

  1. Świetny poradnik. Kiedy zapisuje się na siłownie, ćwiczenia fitness itd. szczególnie zwracam uwage na sprzęt, cenę ilość osób, która maksymalnie może uczestniczyć w zajęciach oraz zaplecze sanitarne. Pozdrawiam

    • Od początku chodziłam do aqua, zakochałam się w tej siłowni, gdy poszłam na jakąś inną nie czułam się tak „dobrze” jak w Aqua. Ostatnio byłam w McFit na Legnickiej i ta siłownia jest też świetna. Gdybym nie chodziła do Aqua z pewnością wybrałabym McFit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *