Gotowe dania, produkty- Czy są zdrowe? No ratings yet.

Gotowe dania mają coraz większy udział w rynku artykułów spożywczych. Można wręcz powiedzieć, że gotowe produkty „przejęły” supermarkety. Są praktyczne, pozwalają oszczędzić czas i pieniądze. Jednak z punktu widzenia zdrowego odżywiania produkty gotowe (poza produktami ekologicznymi) mają szereg istotnych wad:

– Składniki gotowych potraw z powodu przemysłowych procesów technologicznych, w ogóle nie przypominają produktów naturalnych. W gotowych produktach stosuje się podgrzewanie do wysokiej temperatury, poddawanie wysokiemu ciśnieniu, filtrowanie, barwienie, wybielanie, homogenizację i inne metody. Te procesy mają bardzo niekorzystny wpływ na wiele wartościowych substancji, czyli na witaminy, enzymy, mikro i makroelementy. Wzajemnych proporcji i różnorodności występującej w naturze nie da się sztucznie skomponować. 

– Wiele gotowych potraw zawiera za dużo soli, cukry, ukrytych tłuszczów. Nadmiar tych składników szkodzi zdrowiu. Warto zwracać uwagę na etykiety, i wiedzieć jak właściwie je odczytywać- o tym będzie wpis.

– Dodatkowo gotowe dania zawierają mnóstwo niezliczonych ilości sztucznych substancji zapachowych, barwników, wzmacniaczy smaku, konserwantów, emulgatorów i innych środków pomocniczych. Większość tych substancji jest wytwarzana sztucznie. Sama chemia, jedząc takie dania robisz z organizmu śmietnik. Takie dania nie dostarczają organizmowi żadnych wartościowych składników odżywczych.

– W gotowych produktach z supermarketów można zidentyfikować około 6000 substancji zapachowych i smakowych, które mają sugerować wysoką zawartość danego produkty, np. kawy czy wanilii. Najczęściej substancje te powstały w laboratoriach i nie mają nic wspólnego z naturalnymi. Substancje opisane jako „identyczne z naturalnymi” mają identyczny skład chemiczny, ale powstają jako produkt całkowicie sztuczny.

Pamiętaj, że to co jesz w dużym stopniu wpływa na Twoje samopoczucie, wygląd oraz kondycje. Zacznij zwracać uwagę na to co jesz.

Jak często zdarza CI się kupować gotowe dania ze sklepów?

130904-UJEDRUSIA35718

218642

00031651

zagloba-dania-gotowe

Oceń post

Pati

6 Comments

  1. A tak przy okazji, weszłam na Twoją stronę, bo zobaczyłam Twoją metamorfozę na profilu Ewy Chodakowskiej. Gratuluję przemiany i wytrwałości :) Ja też się już za siebie wzięłam i też ćwiczę :)

  2. Proponuję zobaczyć nowość – markę PROporcja, dostępną w sieci Rossmann oraz Carrefour – 100% czystego składu i do tego super smak. To chyba jeden z pierwszych dań gotowych, które mnie zadowala i nie odzuca skąłdem i smakiem. Produkty dodatkowo spełniają oświadczenia żywieniowe w związku z niską zawartością cukrów, tłuszczu oraz wysoką zawartością białka. Z czystym sumieniem mogę polecić!

    • Można gdzies jeszcze je dostać – jadłam 2 razy były super, ale u mnie w mieście nie ma rosmana ani carffurra?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *