Zakupy- jak kupować i wybierać zdrowe produkty. No ratings yet.

Zdrowe odżywianie zaczyna się w sklepie. Wiele z nas chcąc zacząć zdrowo żyć, nie zdaje sobie sprawy, jak właściwie planować zakupy. Nie wierz reklamom- marketing danego produktu ma zachęcić potencjalnego klienta do jego zakupu- to, że w reklamie mówią, że coś jest zdrowe nie znaczy, że tak jest. Wierz TYLKO swojej intuicji i etykietom. W sklepach chodzi o zysk. Zauważyłaś jakie są stosowane triki w sklepach? Zastanawiałaś się dlaczego trzeba przejść przez cały sklep, żeby dojść do kas, lub dlaczego na wysokości wzroku umieszczone są droższe produkty?

Jeśli masz możliwość kupuj najświeższe produkty, owoce, warzywa, jajka- staraj się kupować na targu. Jedz owoce, warzywa sezonowe, wtedy masz pewność, że są świeże. Unikaj kupowania gotowych produktów, nie kupuj jogurtu smakowego tylko sama zrób taki jogurt- zaopatrz się w jogurt naturalny i dodaj świeże owoce: maliny, truskawki, borówki co tylko chcesz. Jogurty owocowe, czy inne napoje mleczne z dodatkami zawierają cukier, barwniki, aromaty. Nie sugeruj się napisem na produkcie „wellness”, „fitness” to zwykły chwyt marketingowy. Czytaj etykiety.

JESZ TE PRODUKTY, KTÓRE KUPUJESZ, DLATEGO ODPOWIEDNIE ZAKUPY, TO PODSTAWA ZMIANY DOTYCHCZASOWEGO SPOSOBU ODŻYWIANIA SIĘ:

1) NIGDY NIE RÓB ZAKUPÓW, GDY JESTEŚ GŁODNA!

Idąc do sklepu z uczuciem głodu kupisz znacznie więcej, niż zaplanowałaś- do tego często niepotrzebnych. Zaplanuj wcześniej zakupy i wybierz się do sklepu po zjedzonym posiłku.

2) NIE KUPUJ NA ZAPAS!

Nie daj się skusić różnego typu promocjom. Często jest tak, że człowiek kupuje na zapas, a później gdy kończy się termin ważności to trzeba wyrzucić, albo zjeść! Co powoduje zjedzenie większej ilości posiłków, niż zaplanowałaś. Staraj się kupować produkty w małych opakowaniach, w ilościach potrzebnych na dwa dni. Zasada jest prosta im większe kupisz opakowanie, tym więcej zjesz.

3) CZYTAJ ETYKIETY!

Zwracaj uwagę na etykiety. Sprawdzaj datę ważności, kaloryczność, zawartość tłuszczu i cukru oraz konserwantów. Zwróć uwagę na ilość wody- pamiętaj,  że im jest jej więcej, tym są one mniej kaloryczne. Kaloryczność podana na etykiecie zawsze dotyczy 100 g produktu. Więc jeśli kupujesz np. 150 g jogurtu, i chciałabyś wyliczyć kalorie, to należy pomnożyć masę produktu przez ilość kalorii jaką dostarcza on w 100 g, wynik należy podzielić przez 100.

Zakładając, że chcesz kupić jogurt, który ma 150 g, a w 100 g ma 95 kcal należy obliczyć tak: (150×95):100= 142,5 kcal.

Wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu i cukru, a bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne.

4) ZAPLANUJ LISTĘ ZAKUPÓW!

Zaplanuj wcześniej listę zakupów, w ten sposób będąc w sklepie nie kupisz niepotrzebnych produktów. Będąc w supermarkecie, nie będziesz zastanawiała się czego właściwie potrzebujesz i tym samym zaoszczędzisz czas robiąc zakupy.

To są moje sposoby na planowanie zakupów i wybieranie odpowiednich produktów. A Wy macie jakieś sprawdzone metody?

efekt

zwyczaje_zakupowe_1432079112

Oceń post

Pati

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *