Odchudzanie przez sprzątanie! No ratings yet.

Zastanawialiście się ile można spalić kalorii wykonując zwykłe domowe czynności? Dzisiaj po kilku godzinach sprzątania byłam zmęczona jak po godzinnym treningu. Byłam ciekawa ile mogłam spalić kalorii i zaczęłam się w to zagłębiać. Szorowanie podłóg czy mycie okien może być przyjemnością… jeśli zmienimy sposób myślenia i potraktujemy sprzątanie jako dodatkowy… trening :) Mi pomogło i o wiele lepiej się sprzątało. Włączam ulubioną muzykę i do dzieła! Ja na tym skorzystałam i przy okazji mieszkanie lśni.

Podczas dokładnego sprzątania zmorą każdej z nas jest ból pleców. Jak temu zaradzić? Starać się mieć proste plecy – jest to trudne ale nie niewykonalne np. zamiast się garbić – kucnijmy.

Jeśli chcemy spalić trochę kalorii podczas sprzątania należy przestrzegać kilku zasad:

– Podczas sprzątania należy zmieniać ręce! Wykonywanie wszystkich czynności jedną ręką jest niedopuszczalne, dajmy jednej odpocząć a niech popracuje druga ręka.

– Jeśli traktujesz sprzątanie jak trening to nie odpuszczaj ani nie odpoczywaj.Najgorsza jest dłuższa przerwa po co ona? Nie przerywając sprzątania spalasz więcej kalorii a przy okazji szybciej posprzątasz mieszkanie i będziesz miała więcej czasu dla siebie. Jeśli robisz generalne sprzątanie to wtedy należy zrobić sobie przerwę np. po godzinie sprzątania, żeby się nie przemęczyć.

– Zamiast używać zmywarki umyj naczynia ręcznie spalisz przy tym 144kcal / h.

– Jeśli chcemy zamienić sprzątanie na trening pamiętajmy o napinaniu mięśni (szczególnie mięśni brzucha)czynności starajmy się wykonywać energiczniej i szybciej.

– Gdy skończymy sprzątać, ciało najlepiej rozciągnąć– możemy 5 min poświęcić na rozciąganie lub pójść na krótki spacer dotlenić się i rozruszać.

Teraz kilka domowych czynności i ilość kalorii które możemy spalić w ciągu godziny (oczywiście należy pamiętać, że wszystko zależy od wagi, płci, wieku – osoby z nadwagą spalą więcej kcal) :

 

Szorowanie podłogi – 400 kcal

Mycie okien – 240 kcal

Odkurzanie/pranie ręczne – 150kcal

Praca w ogródku – 250kcal

Ścieranie kurzów – 240kcal

Trzepanie dywanów – 260 kcal

Gotowanie – 100 kcal

Prasowanie – 144 kcal

Robienie zakupów – 300 kcal

Sprzątanie łazienki – 240 kcal

Sprzątanie pokoju – 180 kcal

Zamiatanie podłogi – 100 kcal

Mycie samochodu – 125 kcal

 

A Wy macie jakieś sprawdzone metody na trening – sprzątanie?

 

sprzatanie_1203644

Oceń post

Pati

6 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *